Sağlık

Her Derde Deva Ceviz Suyu

Faydaları saymakla bitmeyen cevizin şifa deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Pek çok araştırmaya konu olan ceviz ve ceviz suyu şu sıralar ününe ün katmaya devam ediyor çünkü her gün yeni bir faydası daha ortaya çıkıyor.

Son günlerde cevizle birlikte cevizin suyuna da büyük bir rağbet var. Ceviz faydaları ile pek çok derde deva bunu pek çoğumuz biliyoruz. Peki ceviz suyunun bu kadar ilgi görmesinin sebebi hakkında bir fikrimiz var mı? Ceviz suyunun faydalarından bahsedeceğimiz bu yazımızda severek tükettiğiniz cevizin bilmediğiniz faydalarını  öğrenecek, bu bilgiler ile cevizi ve suyunu daha bilinçli bir şekilde tüketeceksiniz.

Ceviz Suyu Nasıl Yapılır?

Kendisi gibi suyu da son derece zengin besin değerlerine sahip olan ceviz, kabuklu yapısı sayesinde uzun süre tazeliğini koruyabiliyor. Suyunun ise uzun süre bekletilmeden  tüketilmesinin çok daha faydalı olduğu biliniyor.

Ceviz suyu nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için hemen anlatalım. Bir tam cevizi akşamdan bir bardak suyun içine koyup sabaha kadar bekletmelisiniz. Ertesi gün uyandığınızda kahvaltı etmeden bu suyu içerek buna da mı faydası varmış diye şaşıracağınız pek çok rahatsızlığınızın bedeninizi yavaş yavaş terk ettiğine şahit olacaksınız.

Ceviz Suyu Neye İyi Gelir?

Bu mucizevi suyun fayda sağladığı hastalıklar saymakla bitmiyor. Kolesterolden tiroit hastalığına, sindirim sistemi rahatsızlıklarından  uyku sorunlarına kadar pek çok derdin çözümündeki olumlu etkileri ile cevizin suyu alternatif tedavilerde  ön plana çıkıyor.

Bu mucizevi besinin suyunun cilt problemlerine karşı son derece faydalı olması,  saç ve tırnakların güçlenmesi noktasında önemli katkılarının bulunması fazlaca talep görmesini sağlıyor. Bu suya devam edenler ciltlerindeki mat görünümün kaybolduğunu ve ciltlerinin sıkılaştığını net bir şekilde fark edebildiklerini her fırsatta ifade ediyorlar.

Kendini sürekli yorgun ve halsiz hissedenler için de güzel bir haberimiz var. Cevizin suyu ile kronik hâle gelen yorgunluğunuzu bitirmeniz de mümkün.

Cevizin hafızayı kuvvetlendirici etkisi herkes tarafından bilinir ve beyin aktivitelerini düzeltici olduğuna dair çok şey yazılıp çizilir. Benzer şekilde bu su için de aynı durum söz konusudur. Bu nedenle hafızasını kuvvetlendirmek isteyenler ve yorgunluğum gitsin enerjim yerine gelsin diyenler bu suyu muhakkak denemeliler.

Ceviz Suyu Zayıflatır Mı?

Pek çok insan zayıflatıcı özelliğini öğrendiğinden beri ceviz suyu kürü deniyor ve ceviz suyu ile zayıflayanların yorumlarını oldukça önemsiyor. Tam bir protein deposu olan ceviz, içerisindeki protein özleri ile bölgesel olarak incelmek isteyenlerin yüzünü güldürüyor. Yağ yakımını destekleyici etkisi ile göbek, basen, alt karın, gıdı, kol ve bacak bölgelerindeki fazlalıkları yok ediyor.

Ceviz Suyunun Zararları

Hepimiz biliriz ki her besini kararında tüketmek son derece önemlidir. Tüm faydalarının yanında ceviz de suyu da fazla tüketildiğinde özellikle alerjik bünyeli kişilerde kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Ayrıca  cevizin fazla tüketimi bağırsakları hareketlendireceğinden ishal oluşumuna da sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu suyu günde bir bardak ile sınırlandırmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu