GenelHayata Dair

Dekorasyon Trendleri

Dekorasyon denince sizin aklınıza neler geliyor? Bazı mekânlara girince siz de kendinizi bambaşka dünyalara çekilmiş hissediyor musunuz? İçiniz sıcacık oluyor, o taş duvarları bu kadar güzelleştiren şeylerin neler olduğunu düşünmekten kendinizi alamıyor musunuz? Cevabiniz evet ise bilmelisiniz ki yalnız değilsiniz. Birçok insanın yaşadığı bir durum bu.

Aynı binanın aynı katında, aynı özelliklere sahip dahası aynı mağazalardan eşyalar alınarak döşenmiş olmasına rağmen iki dairenin çeşitli aksesuarlarla çok farklı göründüğü durumlara sık sık şahit oluyoruz ve bu farklılığı anlamlandıramıyoruz. Belki içindeki insanlarla bağdaştırıyoruz bu farklı algılayışı ancak durum hiç öyle değil. Bu farklı algılamayı açıklayabilecek tek bir şey var. O da son yıllarda çokça duymaya başladığımız dekorasyon sözcüğü.

Dekorasyon Ne Demek?

Bir iç mekânın ya da dış mekânın görünümünü ve atmosferini düzenleme ve süsleme işlemidir. Bir evin, ofisin, restoranın veya herhangi bir mekânın dekore edilmesi; mobilya seçimi, duvar renkleri, aksesuarlar, aydınlatma, zemin kaplamaları ve diğer detaylarının bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Bir mekânın estetik görünümünü artırmak; fonksiyonel kullanımını iyileştirmek ve kişisel tarzı ya da marka kimliğini yansıtmak için önemlidir. Bu süreçte renk uyumu, mobilya düzeni, aydınlatma planı gibi unsurlar dikkate alınarak mekânda istenen atmosfer elde edilir.

Dekorasyon Salon

Dekorasyon, günümüzde sadece iç mekânlarla sınırlı tutulan bir trend de değil. En sık duyduğumuz  salon ürünlerinin yanında artık banyo dekorasyon ve çocuk odası ürünleri de mobilya sektöründe yer alıyor. Benzer şekilde  park, bahçe, balkonları dekore etmek için ürünler de sıkça talep görüyor ve  üretiliyor. İnsan sağlığına zarar vermemesi, sağlam olmasının yanında dış çevre koşullarına karşı dayanıklı olması da iç ve dış mekân dekorasyon ürünlerinin ahşap malzemeden seçilmesi noktasında büyük önem taşıyor.

İnsanlar son yıllarda evlerinde ya da iş yerlerinde dekoratif aynalar görmek istiyor. Gerçekten de aynalar bulundukları alanları bambaşka hâle dönüştüren önemli unsurlar. Şıklık konusunda dekorasyon fikirleri denince insanı cezbeden en önemli aksesuarlardan biri olan aynalar ile mekânları muazzam bir görünüme kavuşturmak mümkün.

Bir başka dekoratif aksesuar  olan saksılar da son zamanlarda yaşam alanlarını güzelleştirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden. Ahşap saksıların mekânlardaki görüntüsünün şıklığı çok beğenilmekte ve taleplere uygun farklı renklerde, farklı ebatlarda ve formlarda ahşap saksılar imal edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu