Sağlık

Invisalign Tedavisi ile Işıl Işıl Gülüşler

Diş çapraşıklığınız nedeni ile siz de gülümseyişlerinizi sınırlandırıyor musunuz? Cevabınız evet ise invisalign tedavisi ile mutlaka tanışmanız gerektiğini söyleyerek söze başlamak isteriz. Geleneksel tel tedavilerinin kötü görüntüsü nedeni ile çapraşıklık sorununu erteleyenler pek çok insan için mucizevi bir gelişme olan yeni nesil diş tedavisi invisalign ile ağız dolusu gülümsemek artık çok kolay.

Invisalign Nedir?

Invisalign, dişlerin düzeltilmesi için kullanılan şeffaf plastik plaklardan oluşan bir sistemdir. Bu plaklar, dişlerinizi kademeli olarak hareket ettirerek istenilen pozisyona getirirler. Her plak, bir öncekine göre hafif değişiklikler içerir ve tedavi süreci boyunca bir dizi plak kullanılır.

Günümüzde diş teli tedavisi için popüler bir seçenek olan invisalign, geleneksel tel tedavilerine kıyasla birçok avantaj sunmaktadır. Estetik açıdan daha hoş görünen ve kullanımı daha rahat olan bu tedavi yöntemi, birçok kişi için oldukça cezbedicidir.

Invisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plakların kullanım süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu değişikliği etkileyen sebeplerin başında kişinin yaşı, dişlerin çapraşıklık düzeyi ve tedavinin profesyonel ortodontistler tarafından yapılıp yapılmadığı yer almaktadır. Bu tedavi kişiye özel planlanmakta ve plakların değişim aralığı ortodontist tarafından tayin edilmektedir. Genel bir tedavi süresinden bahsetmek gerekirse bu sürenin 7 ile 15 ay aralığında değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Invisaling plaklarının tedavi süreci boyunca düzenli kullanılmasının tedavinin başarı oranını artırması beklenmektedir. Günde 20-22 saat plak kullanımının önerildiği invisalign tedavisinde, kuvvetin devamlılığının sağlanmasının dişleri istenilen doğrultuda hareket ettirmede son derece etkili olduğu vurgulanmaktadır.

Invisaling Tedavisi Öncesi Sonrası

Invisalign tedavisi, ortodontist tarafından yapılacak bir muayene ile başlar. Dişlerinizin durumu incelenir ve buna göre bir tedavi planı oluşturulur. Daha sonra, alınan ölçü ile dişleriniz için özel olarak üretilen şeffaf plakların kullanılmaya başlanması ile süreç ilerler. Her plak, genellikle 2 hafta boyunca kullanılır ve ardından bir sonraki plak ile değiştirilir. Bu süreçte ortodontistiniz belli aralıklar ile dişlerinizi takip edecek ve diş hareketlerinizi gözlemleyecektir. Invisalign tedavisi yorumlarına göz atıldığında da görülecektir ki tedaviden memnun olanların sayısı epey fazladır.

Avantajları Nelerdir?

Bu tedavinin pek çok avantajı vardır.

  • Estetik: Invisalign plaklar şeffaf olduğu için, diğer kişiler tarafından kolayca fark edilmezler. Bu da tedavi sürecini daha estetik hâle getirir.
  • Konfor: Geleneksel tel tedavilerinde olduğu gibi metal tel ve braketlerin olmaması, Invisalign tedavisini daha konforlu bir seçenek hâline getirir. Plaklar çıkarılabilir olduğu için yemek yerken veya dişlerinizi fırçalarken tel tedavisine göre konfor ön plandadır.
  • Daha İyi Hijyen: Invisalign plaklar çıkarılabilir olduğu için, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak daha kolaydır. Bu da daha iyi bir oral hijyen sağlar.
  • Daha Kısa Tedavi Süresi: Geleneksel tel tedavilerine kıyasla Invisalign ile tedavi süresi genellikle daha kısadır.
  • Esneklik: Invisalign plaklar çıkarılabilir olduğu için özellikle özel bir etkinlik ya da toplantı gibi durumlarda takılmama avantajı sağlamaktadır.

Kimler İçin Uygundur?

Invisalign, hafif veya orta derecede diş bozuklukları olan pek çok kişi için uygundur. Ancak bazı durumlarda geleneksel tel tedavileri daha etkili olabilir. Bu nedenle, en iyi tedavi seçeneğini belirlemek için ortodontistler ile görüşmek son derece önemlidir.

Invisalign tedavisi fiyatları tedavinin alınacağı diş kliniklerine ve tedaviyi uygulayan ortodontistin deneyimine göre farklılık göstermekle birlikte geleneksel tel tedavilerine oranla daha pahalıdır. Invisalign ağrı yapar mı sorunun cevabını arayanlara için hemen cevaplayalım. Bu tedavi, kuvvet prensibine göre çalıştığı için özellikle plak değişimlerinde hafif düzeyde bir ağrı olabilmektedir. Daha çok baskı gibi olan bu ağrı, kalıcı değildir ve plak değişimini takip eden birkaç gün içerisinde ortadan kalkmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu