Sağlık

Uyku Sorununa Son

Siz de kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Bunun sebebi kaliteli uyku uyuyamıyor olmanız olabilir. Sağlıklı beslenmenize rağmen üzerinizdeki yorgunluğu atamıyor, kendinizi sürekli halsiz ve uyuşuk hissediyorsanız ihtiyacınız olan günlük uyku saatine ulaşamıyor olmanız muhtemel. Uyku sorunu ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulacağınız bu yazımızda kendinizden bir şeyler bulacağınız kesin.

Uyku Sorunu Nedir?

Gün boyu aktif olarak çalışan vücudumuzun dinlenebilmesi, ihtiyacı olan uykunun sağlanmasına bağlıdır. Kişinin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığını koruyabilmesi için kaliteli bir şekilde uyuması gerekir.

Uyku sorunu pek çok sebeple ilişkili olabilir. Uykuya dalamama ya da uyuduktan sonra çok sık uyanma ve tekrar uykuya dönememe şeklinde tanımlayabileceğimiz bu problem, insan sağlığının devamlılığını sağlama noktasında son derece önemlidir ve uyku sorunu yaşayanlar bu problemi ortadan kaldırmak adına mutlaka birtakım girişimlerde bulunmalıdır.

Uyku Sorunu Yaşayanlar

Uyku sorunu çözümü bulunana kadar üzerinde durulması gereken önemli bir problemdir. Problemi yaşayan pek çok kişi bu sorun için hangi doktora gitmeliyim sorusunun peşine düşmeli ve uyku sorunu için ilaç kullanmak gerekiyorsa kullanmalı, egzersiz ya da farklı önlemler alması gerekiyorsa almalıdır. Çünkü beslenme ve su ihtiyacı gibi uyku da insanlar için elzem bir ihtiyaçtır.

Kaliteli uyku uyuyamamanın tüm günü halsiz, bitkin ve uyuklayarak geçirmemize neden olması çalışanlar için iş hayatında da ciddi problemlere sebebiyet verebilmektedir. Dahası dinlenemeyen bir vücudun bağışıklık sistemi oldukça düşük olacağından pek çok hastalığa elverişli bir ortam oluşmaktadır.

Uyku Sorunu Olanlar Ne Yapmalı?

Uyuyamıyor, uykusu kesintiye uğramadan sabaha kadar uyuyabilen insanlara imreniyorsanız size vereceğimiz birkaç öneri ile bu sorununuzu ortadan kaldırmanız mümkün olabilir. Uykuya dalamama ve uykuyu sürdürememe nedeniniz belki de alışkanlıklarınız ya da farkında olmadan uyku kalitesini etkileyen davranışlarda bulunmanızdır.

Gün içerisinde fazla çay ve kahve tüketimi uykusuz geceler geçirmenize neden olan etmenlerden biri olabilir ya da gündüz uyuma alışkanlığınız varsa bu durum gece uykularınızın kaçmasına sebebiyet verebilir. Çok fazla telefon, tablet ya da televizyon ile vakit geçiriyorsanız maalesef bunların da gece uykularınıza fazlaca zarar verdiğini bilmelisiniz. Bunun yerine kitap okumanız uykunuzun gelmesini sağlayacak daha rahat bir aktivite olabilir. Ayrıca bir noktaya daha değinmeden geçmeyelim. Başına gelenler çok iyi bilir ki yorgunluk da uykuya dalamamanın ya da uykuyu sürdürememenin önemli bir nedenidir. Bu noktada iş temponuzun dışında ağır egzersizler yapmaktan kaçınmanız uyku sorununuzu azaltacak önlemler olarak sıralanabilir.

Uyku Sorunu Hangi Bölüm

Yukarıda saydığımız noktalara dikkat ettiğiniz hâlde uykusuz geceler geçirmeye devam ediyorsanız size tavsiyemiz en kısa sürede uzman bir hekimden yardım almanız olacaktır. Çünkü dinlenemeyen beden tam performans sergileyemez ve sürekli yorgun bir bünye pek çok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu nedenle bireysel önlemleri uygulamanıza rağmen hâlen işler yolunda değilse geç kalmadan bu sorunun kaynağının derinlemesine araştırılması için Nöroloji polikliniklerine başvurmanız son derece faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu