Sağlık

Diş Taşı Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek için düzenli diş taşı temizliği ile genel sağlığımızı iyileştirici adımlar atabiliriz.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Dişlerimizde birikerek diş eti hastalıklarına ve diğer oral sağlık sorunlarına yol açabilen diş taşı, çoğu insan için önemli bir endişe kaynağıdır.

Diş taşı, dişlerin üzerinde biriken mineralize olmuş plak birikintileridir. Plaklar, ağızda bulunan bakterilerin ve yiyecek artıklarının birleşimiyle oluşur ve zamanla diş yüzeyinde birikir. Plaklar, düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımıyla uzaklaştırılabilir, ancak bazı durumlarda diş yüzeyinde sertleşerek diş taşına dönüşür.

Diş taşının oluşumu genellikle kötü ağız hijyeni ile ilişkilidir. Yiyecek artıklarının ve bakterilerin diş yüzeyinde birikmesi, zamanla mineral birikintilerinin oluşmasına yol açar. Bu birikintiler de sertleşerek diş taşını oluşturur. Diş taşının oluşumunu etkileyen diğer faktörler arasında sigara içmek, şekerli ve asitli içeceklerin sık tüketimi ve bazı tıbbi durumlar yer alabilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği mutlaka alanında uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilmelidir. Bir dizi işlem gerektiren bu temizlik için ilk aşama görsel muayene ile başlar. İlk olarak hekiminiz dişlerinizi ve diş etlerinizi kontrol eder ve diş taşı birikiminin ne yoğunlukta olduğunu tespit eder.

Hekiminiz dişlerin yüzeyinde biriken taş ve plakları uzaklaştırmak için özel bir cihaz ya da taş birikiminin yoğunluğuna göre el aletleri kullanır. İşlemde kullanılan cihaz, titreşimli uçlarıyla dişlerin yüzeyinde biriken taş ve plakları etkili bir şekilde temizler. El aletleri ise manuel olarak diş yüzeyindeki birikintileri temizlemek için kullanılır.

Taş ve plak birikimlerinin uzaklaştırılmasının ardından diş yüzeyi pürüzsüzleştirilir ve cilalanır. Bu işlem, yeni plak birikimlerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bazı durumlarda, hekiminiz ağız içi dezenfektanlar kullanarak ağız hijyeninizi destekleyebilir. Bu dezenfektanlar, ağızda bulunan bakterileri öldürme ve ağız sağlığınızı koruma amacı taşır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası

Diş taşı temizliği yaptıranlar yorumlarında uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirmektedir. Diş taşı temizliği acıtır mı sorusunun cevabını merak edenler için hemen belirtelim. Bu temizlik genellikle ağrısız bir işlemdir ve ortalama bir saate yakın sürer. Ancak, bazı durumlarda diş etlerinin hassasiyeti veya diğer oral sağlık sorunları nedeniyle işlem biraz daha uzayabilir.

Düzenli diş taşı temizliği, dişlerin ve diş etlerinin sağlığını korumak için önemlidir. Ancak bu uygulamadan alacağınız faydayı artırmak için mutlaka profesyonel hizmet sağlayan diş kliniklerini tercih etmeniz gerekmektedir.

Biz Dental Diş Kliniği, son teknoloji cihazlar ile donatılmıştır ve alanında uzman diş hekimleri, her türlü ağız probleminize çözüm yolları sunar. En uygun diş taşı temizliği fiyatlarını bulabileceğiniz kliniğimiz, sadece diş taşı temizliğinde değil; implant ve diğer diş tedavi işlemlerinde de güvenle tercih edebileceğiniz önemli bir merkezdir.

Sağlıklı gülüşlere sahip olmak için bizimle iletişime geçebilir, uzman ellerden sağlık hizmeti alma şansına siz de sahip olabilirsiniz. Haydi! Daha fazla ertelemeyin. Kliniğimize uğrayın, tedavi planlamanızı hemen oluşturalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu