Oku-Yorum

Uçurtma Avcısı’nın Hazin Sonu

İnsanın tüylerini diken diken eden bir roman olan Uçurtma Avcısı, okuyucusunda derin izler bırakan önemli bir kitaptır. Peki, bu romanı bu kadar etkileyici yapan olay örgüsü mü yoksa karakterlerinin özellikleri midir diye soracak olursanız cevabımız her ikisi de olur. Çünkü Uçurtma Avcısı yazarı Khalled  Hosseini, romanın olay örgüsünü ve karakterlerini  o kadar etkileyici kurgulanmıştır ki kitap boyunca kendinizi olayların yaşandığı atmosferin içinden ayrı tutamazsınız. Kitap okuma alışkanlığı olanlar çok iyi bilir ki bir kitabın kapağını kapatmak istemezseniz o kitap sizi kendi diyarına sürükleyecek niteliktedir.

Uçurtma Avcısı Konusu

Uçurtma Avcısı konusunu, Afganistan’ın işgali sırasında yaşanan acılardan alır. Bir arada büyüyen iki arkadaş Emir ve Hasan adlı iki çocuğun hikâyesinin anlatıldığı romanda, işgal altındaki Afganistan’da yaşanan dram tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilmiştir.

Uçurtma Avcısı Özet

Emir, zengin bir ailenin oğlu, Hasan ise o zengin ailenin yanında çalışan bir hizmetlinin çocuğudur. Emir’ in babası çevresinde saygı duyulan, sözüne itibar edilen ve yaptığı yardımlar ile tanınan bir adamdır. Hasan’ın babası ise bu zengin adamın hizmetini gören sadık bir hizmetlidir.

Her şey Emir ve Hasan’ın uçurtma şenliğine katılması ile başlar. Kendi aralarında uçurtma yapıp uçurarak oldukça eğlenceli vakit geçiren bu ikili, uçurtma şenliğinde de büyük başarı gösterir ve son ikiye kalan uçurtmayı Emir kazanır. İpinden ayrılan uçurtma gökyüzünde hızla sürüklenmeye başlar. Hasan, Emir’in kopan uçurtmasının peşine düşer çünkü ona uçurtmayı yakalayacağına dair söz vermiştir. Uçurtmanın arkasından giden ve uzun bir süre geri dönmeyen arkadaşını merak eden Emir, onun uçurtmayı kovaladığı yöne doğru gider ve o korkunç olaya tanıklık eder. Gördükleri karşısında çok korkar ve hiçbir şey yapmadan sessizce oradan uzaklaşır.

Hasan, mahallelerinin belalı çocukları tarafından uçurtmayı onlara vermediği için fena hâlde dövülür ve sonunda tecavüze uğrar. Yaşanan her şey gözlerinin önünde gerçekleşmesine rağmen Emir son derece soğukkanlı bir şekilde, hiçbir şey olmamış gibi oradan uzaklaşır ancak hesaplayamadığı bir şey vardır. O düşünemediği şey; bu yaşanan feci olayı hayatı boyunca unutamayacağı ve vicdanının bu yükün altında her gün ezileceğidir. Öyle de olur.

Emir, o günden sonra Hasan’ın yüzüne utancından bakamaz dahası bu yükün altında o kadar çok ezilir ki babasına Hasan’ın babasını işten çıkarmasını istediğini söyler. Babasına sözünü dinletemeyince ise utancına utanç katacak bir iş daha yaparak Hasan’ı hırsızlık ile suçlar. Her ne kadar babası çok sevdiği ve beğendiği için Hasan’ın zaten yapmamış olduğu hırsızlık olayını bağışlasa da Hasan’ın babası daha fazla kalamayacaklarını ifade ederek oğlunu da alarak o evden ayrılır.

Bir süre sonra Emir ve babası ABD’ ye yerleşir. Afganistan’da kalan Hasan evlenir, çocuğu olur ancak bir çatışmada vurularak hayatını kaybeder. Karısı da ona yardım etmeye çalışırken vurulur. Nihayetinde çocukları Sohrap, bir yetimhaneye düşer.

Emir’in babası da ölmüş, Emir de evlenmiştir. Eski bir tanıdıklarından gelen mektup ile Hasan’ın ve karısının hayatını kaybettiğini çocuklarının ise yetimhanede kaldığını öğrenir. Hemen Afganistan’a giden Emir, Sohrap’ı ABD’ye getirir. Karısı ile uzun süredir çocukları olmadığı için Sohrap’ı kendi çocukları gibi büyütmeye karar verirler. Her ne kadar karısının babası bu duruma karşı çıksa da kararlarından dönmezler.

Sohrap yeni ailesi ile çok mutludur. Fırsat buldukça birlikte uçurtma uçururlar. Bir gün uçurtma uçurtmak için gittikleri parkta Sohrap’ın koparttığı uçurtmayı yakalamak için ardından çocuklar gibi koşan Emir, Sohrap’a uçurtmayı yakalayacağına dair  yıllar önce Hasan’ın ona verdiği söz gibi söz verir. Derin anlamlar barındıran, Emir’in uçurtmanın ardından neşe içinde koştuğunu dile getiren ifadeler ile roman sona erer.

Uçurtma Avcısı Film

Milyonlarca okuyucuya ulaşan ve çok sevilen Uçurtma Avcısı film olarak da izleyiciye sunulmuştur. Kitabı kadar etkileyici olan filmi  de insanlar tarafından çok beğenilmiş ve  Uçurtma Avcısı sözleri hâlâ sevilerek takip edilmektedir. Özellikle Emir’in babasının hırsızlık hakkında söylediği sözler insanlığa ders verir nitelikte etkileyici ifadelerdir.

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir. Bir adamı öldürdüğünde bir hayat çalarsın. Karısının onun üzerindeki hakkını, çocuklarının babaları üzerindeki hakkını da. Yalan söylediğinde birinin gerçeği bilme hakkını çalarsın. Çalmaktan daha alçakça bir hareket yoktur.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu