Sağlık
Trend

Prematüre Bebek Annesi Olmak

Prematüre bebek ne demek?” şeklinde bir soru ile karşılaşsa; pek çok kişi vaktinden önce doğan bebek şeklinde cevap verir. Pekâlâ kabul edilebilir bir cevap bu. Peki,  “Prematüre bebek annesi olmak ne demektir?” İşte orada hikâye çok derinlere iner ve yollar çetrefilleşir. Çünkü prematüre bebek annesi olmak ne demek bunu ancak yaşayan bilir.

Prematüre Bebek Ne Demek?

Tıpta 37. haftayı doldurmadan önce dünyaya gelen bebekler prematüre bebek olarak isimlendiriliyor. Pre, önce; mature, olgun şeklinde İngilizceden bir çeviri yapacak olursak olgunlaşmadan önce gibi bir anlam ortaya çıkıyor. Yani daha annesinden alacaklarını alamamış, dış dünyada kendi gücü ile yaşamaya hazır olmayan kısacası annesinden bu zaman diliminde ayrılırsa yaşaması zor, yaşarsa da sıkıntısı çok olan bebek demek.

Prematüre Bebek Annesi

Prematüre bebek annelerinin çoğu, maalesef hastane çantası hazırlama olayına giremeden kendini hastanede bulur. Bebek şanslı ise yaşam savaşı için yenidoğan kuvözü ile tanışır. Anne ise narkozdan ayılıp da kendine gelince, yaşadıkları kâbus olsun ister ama her şey gerçektir. Bunu da bebeğini görmek için yenidoğan yoğun bakıma girdiği o an anlar.

Bu bebekler o kadar miniktir ki kucağınıza almaya cesaret edemezsiniz. Zaten kimse de vermez kucağınıza o bebeği. Kablolar arasında, burnunda hortumla gördükçe kahrolursunuz ama elinizden hiçbir şey gelmez. Deli gibi süt sağmak için uğraşırsınız. Kokumu alamadı bari prematüre bebek anne sütü ile şifa bulsun istersiniz ancak yaşadığınız stres ve üzüntü süt oluşumunu da olumsuz etkiler.

Prematüre Bebek Annesi Psikolojisi

Prematüre bebek annesi psikolojisinin tarifi zordur. Darmadağınıksınızdır, birileri sizi toparlasın istersiniz ama aradığınız güç sadece sizdedir. Düştüğünüz yerden kalkmak, size ihtiyacı olan bebeğinize süt sağmak için yeniden başlarsınız. Gece gündüz hastaneye süt taşır, yeri gelir hastanede sabahlarsınız.

Gram gram kilo alışını beklersiniz bebeğinizin. Bir gün 10 gram aldı diye sevinçten çılgına dönerken öbür gün 20 gram verdiğine üzülürsünüz. Rutin saatler dışında telefonunuz hastanede gelen bir aramayı gösterirse yüreğiniz ağzınızda açarsınız o telefonu, korkudan ellerinizin titreyişine engel olamazsınız.

Korkuları çoktur bu bebeklerin annelerinin. Kimi zaman bir telefonun zamansız çalışı irkilmesine neden olurken kimi zaman da bebeği kuvözden çıkabilecek mi, çıkarsa sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilecek mi sorularıyla bocalar durur karanlık dünyasında. Pek çok prematüre bebeğin ismi bile çok sonra konur. Anne baba daha ne isim koyacaklarına emin değildirler ki bebek dünyaya geldiğinde. Hoş zaten emin olsalar bile o hengâmenin içerisinde isim koymak kimsenin aklına gelmez. Kulağına ezanı bile kuvözden sonra okunur çoğu prematüre bebeğin tabii sağlıcakla çıkabilirse o yoğun bakımdan.

Kuvözden Çıkış

Dualarla geçen kuvöz sürecini atlatıp da bebeğiniz ile sizi anne bebek uyumuna alacaklarını söyledikleri günün gecesi, sabaha kadar uyuyamazsınız. Daha önce annelik duygusunu tatmışsınızdır, bebek bakımı konusunda tecrübelisinizdir belki ama kuvözden çıkan bebeğinizi nasıl tutacağınızı dahi bilemezsiniz. Annelikte deneyimsiz olduğunuzdan değil ne yaşayacağınızın ve ne ile karşılaşacağınızın deyim yerindeyse bilinmezliğin verdiği bir korkunun acemiliğidir bu.

Prematüre Bebek Bakımı

Hastaneden çıktıktan sonra da her şey güllük gülistanlık geçmez tabii ki. Pek çok prematüre bebek, hastaneden çıktığında bile annesini emebilecek durumda değildir. Kiloları çok azdır ve diğer bebeklere göre çok daha hassastırlar bu mucizeler. Bu nedenle emerken efor harcadıklarından kilo kaybı yaşarlar. Belli bir süre şırınga ile beslersiniz minik savaşçınızı ki kuvözde aldığı kilolar yok olmasın. Son derece titiz davranılması gerekir prematüre bebeğin evde bakımı sırasında. Prematüre bebek anneleri; pamuklara sarıp sarmalar, ekstra bir özenle büyütür bebeklerini.

Bazen sorgularken bulursunuz kendinizi. “Benim suçum mu Allah’ım?”, “Ben mi koruyamadım bebeğimi?”,Neden benim başıma geldi bu olay?” şeklindeki sorular beyninizi kemirir durur. Her prematüre bebek annesi geçer bu evrelerden ama bebeğinin kokusunu aldığında, o mucizeye tanık olduğunda kendisinin seçilmiş bir anne olduğunu anlar. Bir ayağı hastanededir bu bebeklerin annelerinin. Takip gereken rahatsızlıkları olabilir bu bebeklerin ve hepsi itina ile tedavi ettirilmelidir ki daha sağlıklı bir yaşam sürebilsinler.

Belki de en başta söylenmesi gereken şeyi unutmadan ekleyelim. Bu bebekler sizin düşündüğünüzden de güçlüdürler ve annelerine kavuşmak için tüm güçleri ile savaşırlar. Zaten ilk kavuşmanızda gözlerine baktığınızda anlarsınız onların ne kadar güçlü olduklarını ve hayran kalırsınız yaşam mücadelelerine. Prematüre bebekler annelerine çok şey öğretir. En çok da sabrı…

Uzun lafın kısası prematüre bebek annesi olmak cam kırıkları ile dolu bir yolda yürümeye çalışmaktır. Ayaklarınızın paramparça oluşuna aldırmadan kucağınızdaki mucizeyi geleceğe taşıyabilmek için çırpınmaktır hem de bir an bile bu çırpınıştan şikâyet etmeden.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu