Sağlık

Defne Yaprağı Sırları

Her geçen gün yeni bir faydasını duyduğumuz ve evimizde olmasına özen gösterdiğimiz defne yaprağı hakkında neler biliyoruz? Sadece sağlığa olan faydaları ile değil pozitif enerji sağlamadaki etkileri ile de sık sık gündeme gelen bu bitki ile ilgili bilmemiz gereken çok fazla bilgi olduğunu söyleyebiliriz.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Antibaktariyel ve antienflamatuar özellikleri ile zerdeçal bitkisi gibi enfeksiyonları önlemede güçlü bir etkiye sahip olan bu bitki, vücudu sakinleştirici etkisi ile ağrıları önlemede ve ortadan kaldırmada son derece etkilidir. Sindirim sitemi problemleri üzerinde de faydaları olduğu bilinen bu bitkinin çayını tüketerek mide problemlerine çözüm bulan çok sayıda insan vardır. Bu bitkiyi çay olarak da tüketmek mümkündür. Defne yaprağı çayı nasıl yapılır dediğinizi duyar gibiyiz. İlgilenenler için hemen açıklayalım. Kaynayan suyun içine 3-4 adet yaprak konularak bir süre bekleterek çayınızı demleyebilir, demlenen çayınızı süzerek arzuya göre bal ile tatlandırılarak tüketebilirsiniz.

Defne Yaprağı Nasıl Yakılır?

Bu bitki, sağlık faydalarının yanı sıra mistik anlamda da önemlidir. Binlerce yıldır insanların doğadaki sembollerden ilham alarak hayatlarını şekillendirdiklerini herkes bilir. Bu sembollerden biri olan defnenin yaprağı da insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Defne yaprağı tütsüsü, kültürümüzde özellikle nazar gibi kötü enerjileri yok etmek amaçlı sık sık kullanılmaktadır. Peki, defne yaprağı yakmak ne işe yarar? Bu yaprağın negatif enerjileri ortadan kaldırdığına inanılır ve yakıldığı ortama hoş bir koku yaydığı bilinmektedir. Defne yaprağı ritüelleri ile dilekte bulunmak, bolluk bereket istemek, kısmet açmak gibi çeşitli pozitif isteklerde bulunmak da kültürümüzde yer almakta ve belli aralıklarla tütsü yakmanın ev atmosferinde pozitif değişiklikler sağladığına inanılmaktadır.

Bu çok yönlü bitki, günümüzde sadece tıbbi ve mitolojik anlamlarıyla değil, aynı zamanda mutfaklarda da sıkça kullanılmaktadır. Bu bitki yemeklere lezzet katan farklı bir aromaya sahiptir. Baharat olarak pek çok yemekte kullanılabildiği gibi özellikle turşu yapımında ve balık yemeklerinde özel olarak tercih edilir. Ayrıca, kozmetik ürünlerinde ve parfümlerde de bu yaprağın esansına rastlamamız mümkündür. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi yakıldığı ortama yaydığı hoş koku ile kozmetik sektöründe de yer edinmesine şaşırmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu