Kadın

Taraklı Ayaklar Hakkında Merak Ettikleriniz

Kadınlar için görünüşün ne kadar önemli olduğunu herkes kabul eder, öyle değil mi? Güzel giyinmeye gayret eden, cilt bakımını aksatmayan kadınlar için ayakların görüntüsü de bir o kadar önemlidir. Ancak, elbette tüm kadınlar kusursuz değildir. Özellikle taraklı ayaklara sahip kadınlar, bu durumdan oldukça muzdariptir ve ayaklarının dışa dönük çirkin görüntüsü yüzünden kendilerini mutsuz hissederler.

Taraklı Ayak Nedir?

Ayakta bulunan tarak kemiklerinin geniş ve uzun olması ayağın büyük ve biçimsiz görünmesine neden olur. Baş parmağının alt kısmında bulunan bu kemik, bazı ayaklarda dışa doğru eğilir ve kişiye acı verir. Halluks valgus ismi ile de bilinen bu rahatsızlığa sahip olan  kişiler için ayak sağlığı son derece önemlidir.

Taraklı ayak sadece kadınlarda görülen bir rahatsızlık değildir. Erkeklerde de rastlanan bu durum nedeni ile kişiler arzu ettikleri her ayakkabıyı giyemezler. Daha çok ortopedik ve rahat ayakkabı kullanımının önerildiği bu rahatsızlığa sahip kişiler için nihai tedavi seçeneği ise taraklı ayak ameliyatıdır.

Taraklı Ayak Nasıl Düzelir?

Genetik faktörlere bağlı olarak oluşabildiği gibi ayağın maruz kaldığı darbe ya da travmalar nedeni ile de bu rahatsızlık oluşabilir. Ayrıca uzun sureli dar ve rahatsız edici ayakkabı kullanımı ile topuklu ayakkabıların da neden olabileceği bu şekil bozukluğu için kullanılan birtakım medikal ürünler vardır. Gece ateli ya da silikondan yapılan ayak bulyonu bu seçenekler arasındadır. Ancak tüm bu çabalara rağmen rahatsızlık durumu devam eder ve duyulan acı dayanılmaz duruma ulaşırsa doktorlar ameliyat seçeneğini gözden geçirmenizi isteyebilirler.

Ayakkabı Seçimi

Ayağı taraklı olan kişiler ayakkabı seçimi yaparken son derece titiz davranmak zorundadırlar. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi yüzünden ayakta var olan şekil bozukluğu artabilir ve kişinin dayanılmaz ağrılar ile boğuşmasına neden olabilir. Oysa doğru ayakkabı ile rahatsızlığın ilerlemesi durdurulabilir ya da ağrı hissi asgari seviyede tutularak cerrahi müdahale olmaksızın daha kaliteli bir yaşam sürme şansına sahip olunabilir. Peki, doğru ayakkabı hangi niteliklere sahip olmalıdır?  Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar bu rahatsızlığa sahip bireylerin özellikle kaçınması gereken ayakkabı modelleridir. Ayak numarasından küçük ayakkabı tercihi de son derece yanlıştır. Alçak topuklu ve taban destekli ayakkabılar ile omurga duruşunu destekleyen niteliğe sahip ayakkabı seçimi hastalığın neden olduğu yakınmaları en az seviyeye indirecektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bilgi için teşekkür ediyorum. Benim ayaklar da taraklı…Genetik olarak annemden geçmiş bana. Bir ara çok fazla ağrılarımdan dolayı doktor ameliyat önermişti. Ameliyat iyi de sonrası meşakkatli…Neyse, doğru ayakkabıyla ağrılarım epey azaldı.
    Sağlık dolu günler diliyorum size.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu