Sağlık

Kekemelik Neden Olur?

Kekemelik Nedenleri

Kekemelik pek çok ailenin karşılaştığı önemli bir konuşma bozukluğudur. Su gibi konuşan çocuklarının bir gün içerisinde konuşmasında teklemeler oluşması, ebeveynleri pek tabii telaşa sürükler. Erkek çocuklarında daha fazla ve daha ağır seyirli görüldüğü bilinen kekemeliğin hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığı konusunda kesin bir sonuca ulaşılamamıştır.

Tarihte bu sorun ile karşı karşıya gelmiş birçok ünlü bulunmaktadır. Bunlardan birisi de ünlü fizikçi Albert Einstein’dır. Evet, yanlış okumadınız. Einstein’ın kekeme olduğu ve psikolojik sorunlar yaşamasının bir nedeninin de kekemeliğinden kaynaklandığı biliniyor. Okul hayatı son derece kötü olan ve üniversiteyi zorlukla bitiren bu dâhi adam 35 yaşında kekemeliği yenerek akıcı bir şekilde konuşmaya başlıyor.

Kekemeliği zekâ ile ilişkilendirenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bu konuda kesin veriler ortaya konulmamış olsa da kekemeliğin zeki çocukların hastalığı olduğunu düşünen bir kesim var. Newton, Charles Darwin ve Albert Einstein gibi bilim adamlarının da bu sorundan muzdarip olduğu göz önünde tutulursa zekâ ile kekemelik arasında anlamlı bir ilişki olduğunun düşünülmesi son derece normal. Çok hızlı düşünen beynin hızına yetişemeyen dil, isyanını belki de bu şekilde belli ediyordur kim bilir.

Kekemelik Nasıl Geçer?

Kekemeliği ortadan kaldıracak kesin ve net bir tedavi seçeneği maalesef yoktur ancak tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil diye kekemeliğe karşı insanoğlunun çaresiz olduğu düşünülmesin. Kekemelik ile ilgili son yıllarda yapılan pek çok araştırma bulunmakta ve uygulanan terapiler ile konuşma akıcılığı arttırılabilmektedir.  Bu nedenle siz ya da yakınınız bu konuşma bozukluğu ile karşılaşırsanız karalar bağlamayın çünkü konuşma terapistlerinin uygulayacağı konuşma terapileri ile günlük hayatınızı sekteye uğratmasına izin vermeden bu problemin üstesinden gelmeniz mümkün.

Kekemelik için duanın oldukça önemli olduğunu söyleyen pek çok kekeme yakını olduğunu da sözlerimize eklemeliyiz.  Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim öyle mucizevi bir kitaptır ki aslında her dert için orada bir çare vardır. Taha Suresi’nin 27. Ayeti de kekemeler için okunmasında fayda olduğu söylenen ayetlerden biri olarak bilinmektedir.

Kekemelik Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik problemi yaşayan bireyler, sözleri kesilmeden ve sözleri tamamlanmadan sabırla dinlenmelidir. Kekeme bireylerin psikolojik olarak desteklenmesi ve baskı unsuru olmaksızın kekeme bireyler ile iletişim kurulurken göz temasının kurulması son derece önemlidir.

Evde kekeme bireyler için güvenli bir ev ortamı oluşturmak, kişinin kendini güvende hissetmesi noktasında fayda sağlar. Bireyi kaygıya sürükleyecek durumları ortadan kaldırmak da evde alınacak olan tedbirlerin başında gelmektedir.

Konuşmada akıcılığı arttırmak adına kekemelik egzersizleri uygulamak da bu durumun şiddetini ortadan kaldırma noktasında yarar sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu