Sağlık

Prematürelerde Yaş Sorunu

Vaktinde doğan bebeklerin anneleri, bebeklerinin kaç aylık olduğu ya da yaşı sorulduğunda hemen cevaplar bu soruyu. Ancak prematürelerde durum farklıdır. Pek çok konuda zamanında doğan bebeklerden ayrıldıkları gibi prematürelerin yaş hesabı da miadında doğan bebeklerden ayrılır.

Prematürelerde Düzeltilmiş Yaş

Prematüre annelerinin en çok kafasını karıştıran şeylerden bir tanesi de yaş meselesidir. Çünkü prematürelerde düzeltilmiş yaş şeklinde tabir edilen bir ifade vardır ki doktor kontrollerinde geçerli olan yaş budur.

Peki, düzeltilmiş yaş neyi ifade eder? Bilindiği gibi bebeklerin anne karnında kalması gereken üst sınır 40 haftadır. Bebeğinizin 32. haftada dünyaya geldiğini varsayalım. Kırktan otuz ikiyi çıkardığınızda kalan sekiz haftayı yani iki ayı bebeğin doğduğu tarihten düşürdüğünüzde ortaya bebeğinizin düzeltilmiş yaşı çıkar. Şöyle ki bebeğiniz doğduğu günden itibaren 8 aylıktır ancak yukarıdaki hesaba göre siz bu sayıdan iki ay çıkararak 6 aylık dersiniz. İşte bebeğinizin doğduğu gün itibariyle hesapladığınız yaşı kronolojik yaşı olurken doktorlar tarafından bedensel ve zihinsel gelişiminde baz alınan yaşı ise  düzeltilmiş yaşıdır.

Prematürelerde düzeltilmiş yaş rutin takiplerde son derece önemlidir çünkü bebeklerde bir ay bile ciddi gelişim farklılıklarına yol açabileceğinden doğru değerlendirme düzeltilmiş yaş dikkate alınarak yapılır. Böylece bebeğin gelişiminde ortaya çıkabilecek sıkıntılara karşı önlem alınabilir ve temkinli davranılabilir.

Prematürelerde Ek Gıda

Yakın tarihlerde doğum yaptığı arkadaşının miadında doğmuş çocuğu yürüyorken onunki daha emeklemeye yeni başladıysa hemen bir korku başlar prematüre annesinde. Bu annelerin beyni sürekli bebeğim acaba yürüyebilecek mi, konuşması çok gecikti yoksa bir sorun mu var, neden söylediklerimi anlayamıyor soruları ile dolu olduğundan hemen yazar kafasından bir sürü olumsuz senaryo. Ama endişelenmenize gerek yoktur çünkü prematürelerde düzeltilmiş yaş çerçevesinde gelişim değerlendirmesi yapılır.

Bilindiği gibi bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü, ardından da ek gıda verilir.  Prematürelerde ek gıda durumu ise kronolojik yaşa göre değil düzeltilmiş yaşa göre başlanmalıdır. Bebeğin sindirim sisteminin besinleri sindirecek olgunluğa ulaşmasını nedeniyle düzeltilmiş yaş esas alınır.

Prematürelerde Kilo Alımı

Prematüre annelerinin en fazla dert ettiği konu şüphesiz ki prematürelerde kilo alımıdır. Zaten önemli bir çoğunluğu iki kilonun altında doğan bu bebeklerin bir anda büyümesini beklemek yapılabilecek en büyük hatadır. eminiz ki çevrenizde bebeğiniz ve kilosu ile ilgili moral bozucu ifadeler kullanan pek çok kişi ile karşılaşıyorsunuzdur.  Yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Siz bilinçli bir annesiniz ve bebeğinizin kısa süre içinde fazla kilo almasının ileriki yaşamında sıkıntılar oluşturabileceğinin farkındasınız. Bu nedenle  çevrenizdeki seslere kulaklarınızı tıkayın ve bebeğinizi ihtiyacı olan tek şey ile sevginizle sarıp sarmalayın. Bebeğinizin kiloya değil sizin ilginize ve sevginize ihtiyacı olduğunu bilin. Prematüre bebek bakımı yeterince zorken modunuzu düşüren, bebeğinizi başka bebekler ile kıyaslayan kişileri yakınınızda tutmayın. İnanın bu size çok iyi gelecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu