Sağlık

Soğuk Algınlığına Karşı Etkili Çözümler

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte soğuk algınlığı olarak bilinen üst solunum yollarını etkileyen viral enfeksiyon da hayatımızı kâbusa çevirmeye başladı. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, hapşırma ve baş ağrısı gibi semptomlara neden olan bu rahatsızlık, şu sıralar neredeyse her üç kişiden birinde görülüyor dememiz mümkün. 7 ile 10 gün arasında sürebilen ve dinlenme süreci ile kendi kendine geçebilen bu rahatsızlık için uygulayabileceğimiz pek çok doğal çözüm yolu da bulunuyor.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığından korunmak için alabileceğimiz en basit önlem, elleri sık sık yıkamak olacaktır. Bununla birlikte kalabalık ortamlarda bulunma süresini azaltmak ve hasta kişilerle temastan kaçınmak gibi önlemler ile de soğuk algınlığının semptomlarını azaltmamız mümkündür. Vücudunuz alarm vermeye başladı, soğuk algınlığı belirtilerini bir bir yaşamaya başladıysanız aşağıdaki çözümler ile semptomları hafifletmeniz oldukça kolaydır.

  • Bol sıvı tüketmek şüphesiz ki ilk aklımıza gelmesi gereken çözüm yoludur. Su, doğal meyve suyu ve çorba gibi sıvıları bolca tüketmek, vücudun susuz kalmasını engelleyerek mukus incelmesini sağlar ve iyileşme sürecinizi hızlandırır.
  • Burnu tuzlu su ile yıkamak da gribal enfeksiyona bağlı oluşan burun ve geniz akıntısına karşı iyi bir çözümdür. Tuzlu su, mukusun incelmesine ve burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Bir bardak suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek bu karışımı burnunuza çekmeniz de daha çabuk toparlanmanıza katkı sağlayacaktır.
  • Sıcak bir duş almak ya da buhar makinesi kullanmak, mukusun incelmesine ve öksürüğün giderilmesine yardımcı olacak bir başka çözüm yoludur. Yine benzer şekilde tuzlu su ile gargara yapmak, boğaz ağrısının giderilmesine de yardımcı olur.
  • Eğer kronik rahatsızlığa sahip olmak ya da belli bir yaşın üstünde olmak gibi bir dezavantaja sahip değilseniz evinizde dinlenerek ve C vitamini takviyesi alarak da bu rahatsızlıktan kurtulmanız mümkündür.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Soğuk algınlığı için bazı doğal çözümler de işe yarayabilir. Bu çözümler arasında ekinezya, zencefil, zerdeçal, bal ve limon ile yapılan çayların oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca vitamin deposu olan tavuk suyu çorbası da kış aylarında bolca tüketmemiz gereken gıdaların başında yer almaktadır. Tavuk suyu çorbası, boğaz ağrısını ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Dahası tavuk suyu, antioksidanlar ve anti-enflamatuar maddeler bakımından da son derece zengin olduğundan kış aylarında sıkça tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu