Oku-Yorum

Huzur Romanı Üzerine

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kaleme aldığı bir başyapıt olan Huzur romanı, bir döneme damga vurmuş önemli bir eserdir. Huzur romanı konusunu, Mümtaz ve Nuran karakterlerinin aşkından alır. Romanın Huzur ismini almasında şüphesiz ki Mümtaz karakterinin mutluluk ve huzur arayışı son derece etkilidir.

Huzur Romanı Özet

Romanın anlatımında geriye dönüş tekniği kullanılarak geçmişte yaşanan olaylar aktarılır. Dört bölümden oluşan Huzur romanında, insanın içine işleyen etkileyici olaylar ve dönemin zihniyeti net bir şekilde gözler önüne serilir. Romanın ana karakterlerinden biri olan Mümtaz’ın babasının ölümünün anlatıldığı bölüm ile başlayan romanda, Mümtaz’ın babasının işgal edilmekte olan şehirlerinden kaçacağı bir akşam evinde vurularak öldürüldüğü olaylar aktarılır. Babasının cesedini komşularının yardımı ile evlerinin arka bahçesine aydınlığı yeterli olmayan bir lamba ışığında gömen Mümtaz ve annesi artık kimsesizdir. Annesi ile şehri terk etmeye ve Antalya’daki akrabalarının yanına gitmeye karar verirler ancak Mümtaz’ın annesi de yaşadıklarının acısını kaldıramayarak Antalya’da hastalanarak ölür. Annesini de kaybedince Mümtaz, İhsan’ın yanına İstanbul’a gönderilir. İhsan, Mümtaz’ın amcasının oğludur.

İlk eğitimini amcasının oğlu İhsan’dan alan Mümtaz’ın okulundaki tarih derslerini veren kişi de İhsan’dır. Okulunu bitirdikten sonra da kendini geliştirmek için çalışmalarını sürdüren Mümtaz, donanımlı bir birey olmak için elinden gelen çabayı sarf etmektedir.

Mümtaz’ın hayatında önemli bir yer işgal edecek olan Nuran ile tanışması bir vapurda olur. Derin duygular hissettiği Nuran’ın Fahri ismindeki kocasından boşanmak üzere olduğunu öğrenen Mümtaz, bu duruma içten içe sevinir. Fahri, karısı Nuran’ı Emma adındaki bir Rum kadın ile aldattığı için Nuran kızı ile birlikte Fahri’den ayrı yaşamaktadır. Şartlar böyle olunca Mümtaz ve Nuran arasında sıkı bir yakınlık başlar. Birlikte vakit geçirmekten son derece mutlu olan bu ikili, yakın zamanda evlenmek için büyük bir istek içindedirler. Ancak Nuran, çevresinin sözlerine aldanarak bir ara Mümtaz’dan uzaklaştıysa da daha sonra pişman olarak ona geri döner. Bu süreç içerisinde romanın bir başka karakteri Suat devreye girer ve Suat da Nuran’a aşık olur. Nuran ve Mümtaz’ın evlenmemesi ve ilişkilerinin bitmesi için elinden geleni yapan Suat, en sonunda kendisini asarak hayatına son verir. Bu olaydan oldukça etkilenen Nuran bu ölümden kendilerini sorumlu tutarak Mümtaz’dan ayrılır ve Bursa’ya annesinin yanına gider. Diğer yandan İhsan da artık çok hastadır. Kendini İhsan’ın bakımına adayan Mümtaz, ilaç almak için bir gün dışarı çıkar. Eve geri döndüğünde ise radyodan Dünya Savaşı’nın çıktığı haberini alır ve sinir krizi geçirerek üst kattaki odasına gider. Zaten zihni sürekli Nuran ile meşgul ve savaş hâlinde olduğundan fiziki bir savaş ile ülkesinin de savaşa girmesi onu çıldırtır.

Huzur Romanı Karakter Analizi

Huzur romanı karakterleri temelde dört kişiden oluşur. Bu karakterleri; İhsan, Mümtaz, Nuran ve Suat olarak sıralayabiliriz. Dört bölümden oluşan roman bu dört ana karakter üzerine kurulu olsa da romanın merkezinde Mümtaz karakterinin olduğunu söylememiz mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu