Sağlık

Kış Çayını Denediniz Mi?

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte maalesef çevremizdeki herkesi aksırırken ya da öksürürken görür olmaya başladık. Bağışıklığın ne kadar önemli olduğunu öğrendiğimiz bu mevsimde, özellikle solunum yollarını tutan, bulaşı son derece kolay olan ve halk arasında ortalık hastalığı olarak isim bulan bu rahatlıklara karşı kış çayı ile kalkan oluşturma şansımızın olduğunu belirterek söze başlayalım. Peki, son günlerde sıkça duymaya başladığımız kış çayının içeriğinde neler var?

Kış Çayı İçinde Mucize Var

Kış çayının içinde neler var ve kış çayının faydaları nelerdir? Bu çayı, sıralayacağımız bitkiler ile kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi aktarınızdan da almayı tercih edebilirsiniz. Yeri gelmişken hemen dile getirelim; kışın çok fazla tüketilen bu çayın içindekilere alerjisi olanların, kronik hastalığı olanların ya da sürekli ilaç kullanan kişilerin her konuda olduğu gibi bu çayın tüketimi noktasında da son derece dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü çayın içeriğindeki herhangi bir bitkiye olan hassasiyetiniz sağlığınıza zarar verebilir. Bu noktada size rahatsızlık vereceğinizi düşündüğünüz ya da daha önce zararlarını tespit ettiğiniz bitkileri çayınızın içeriğine almayarak ve çayın tüketiminde sınırlamaya giderek kendinize özel bir çay da hazırlayabilirsiniz.

Nane, papatya, ıhlamur, kuşburnu, hibiskus, adaçayı bitkilerini temele alarak çayınızın karışımını hazırlayabilir ve çayınızı daha da zenginleştirmek, lezzetlendirmek ve gayet tabii alacağınız faydayı arttırmak için limon, zencefil, bal, tarçın, karanfil ya da pekmez gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz.

 Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Çay karışımınızı oluşturduktan ya da aktardan temin ettikten sonra bir fincan suya kattığınız karışımı 4 ile 5 dakika kadar kaynattıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde tatlandırabilirsiniz. Bu çay ile pek çok sağlık probleminize çözüm bulabilir ve kış mevsimini hastalanmadan geçirebilirsiniz. Çünkü bu mucizevi karışım çayı pek çok etkiye sahiptir.

  • Vücut direncini arttırdığı için kış hastalıklarına cevap verecek duruma gelinir.
  • Stresi engelleyici özelliği ile depresyona karşı son derece etkilidir.
  • Akciğerleri temizleyici etkisi ile balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Çörek otu gibi antioksidan içerir. Bu sayede yorgunluğu önler, cilde tazelik; vücuda enerji katar.
  • Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan ses telleri hasarını en aza indirir.

Pek çok bitkisel içerikli takviyede olduğu gibi kış çayının tüketim sıklığı noktasında da dikkatli olunması gerekir. Hamileler çayın içeriğinde bulunan adaçayı ve hibiskus bitkisi nedeni ile bu çaya mesafeli durmalıdır. Ayrıca kış çayının içeriğinde size yan etki yaptığını bildiğiniz bitkiler varsa da çay sınırlı tüketilmeli ya da ilgili bitki çaya konulmadan tüketimi sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu