Sağlık

Çörek Otu Deyip Geçmeyin

Yüzyıllardır alternatif tedavide sıklıkla kullanılan çörek otu, son yıllarda modern tıpta kullanılan ilaçlara da ham madde olarak kullanımını yaygınlaştırmıştır. Onun ile ilgili hemen hemen her evde bulunur ve her derde devadır desek gerçekten abartmış olmayız. Çünkü çörek otu faydaları ile o kadar çok insanın derdine çare olmuştur ki bu şekilde nitelendirilmeyi fazlasıyla hak etmektedir.

 Çörek Otunun Faydaları

Evlerde börek, pide gibi hamur işlerinde kullandığımız ve aromasını çok sevdiğimiz bu bitki son yıllarda fazlaca rağbet görmektedir. Öyle ki yakın çevrenizde bu mucize tohumları çiğneyerek tüketmeyi alışkanlık hâline getirmiş insanlarla karşılaşmış bile olabilirsiniz. Birçok yöresel yemekte de kullanılan çörek otu faydaları ile tam bir şifa kaynağıdır.

Asya’da yetişen bir bitkinin tohumları olan çörek otunun çok farklı şekillerde kullanımı mümkündür.  Uzmanlar öğütülerek tüketimini bitki tohumlarının özünde bulunan vitaminleri daha iyi bir şekilde almamızı sağlayacağı için özellikle tavsiye etmektedir. Tohumları gibi yağının da pek çok sağlık sorununa ve cilt problemine iyi geldiğine dair araştırmalar bulunmaktadır. Son yıllarda kozmetik ve ilaç sektörlerinde ham madde olarak da sıkça kullanılmakta, özellikle soğuk sıkım yağının insan sağlığına olan faydalarının oldukça fazla olduğu bilinmektedir.

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

İnsanların pek çoğu çörek otu yağı zayıflatır mı sorusunun cevabını öğrenmek istemektedir. Bu konunun merak edilmesi çok doğaldır çünkü bu merakın kaynağı bunca faydası olan bir bitkinin muhakkak zayıflatıcı etkisinin de olacağı yönündeki inanıştır.

Zerdeçal ve çay ağacı bitkisinde olduğu gibi çörek otu da antienflamatuar ve antioksidan içerir. Dolayısıyla enfeksiyonlara ve iltihap nedeniyle oluşan rahatsızlıklara karşı son derece etkilidir. Bağırsakları düzenleyici özelliği sayesinde kabızlık sorunu için kullanılması fayda sağlar. Pek çok cilt problemi üzerindeki olumlu etkileri ile birçok kişinin vazgeçemediği takviyelerden bir tanesidir.

Vücut çatlaklarını ortadan kaldırmada, cildin nem dengesinin korunmasında, saç derisini besleyici içeriği ile saç dökülmelerinin azaltılmasında dahası hücreleri tazeleyerek yeni saçların çıkmasını sağlamasındaki olumlu etkileri ile son yılların en gözde bitkisel içerikli yağlarındandır.

Son yıllarda zayıflatıcı etkileri ile bilhassa kadınlar tarafından tercih edilmektedir ve bu yağı kullanarak zayıflayan pek çok kadın tecrübelerini ve tavsiyelerini her fırsatta dile getirmektedir. Bu nedenle siz de kilo sorunu nedeniyle yaşadığınız sıkıntılara bir çözüm arıyorsanız bu mucizevi yağı deneyebilir ve bu sorununuzun ortadan kaldırabilirsiniz. Tabii bilinçli bir şekilde kullanımını sağlamak koşuluyla.

Çörek otu yağı saça faydaları ve çörek otu yağı cilde faydaları ile bilimsel araştırmalara da konu olmuştur. Tahmin edeceğiniz gibi pek çok kozmetik firması da faydaları saymakla bitmeyen bu yağın peşine düşerek ürünlerinde kullanmaktadır.

Çörek Otu Yağı Nasıl Tüketilmeli

Bu şifa deposu yağı yemeklerinize damlatarak tüketebileceğiniz gibi kapsül şeklindeki takviye formlarını da tercih edebilirsiniz. Her takviyenin fazlasının zarar olduğu gibi bu yağı gereğinden fazla ve bilinçsiz bir şekilde tüketmek de istenmeyen sonuçlara sebebiyet verilmesine neden olabilir. Özellikle besin alerjisine yatkın olan bireylerin kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları şarttır. Benzer şekilde kronik rahatsızlığı olanlar, sürekli ilaç kullananlar da bu yağın kullanımı konusunda temkinli davranmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu