Sağlık

Hurmanın Bilinmeyenleri

Ramazan ayının en gözde yiyeceklerinden olan hurma, pek çok sağlık problemine iyi gelen içeriği ile diyet listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Arap yarımadasında sıkça yetiştirilen bu meyve, iftar sofralarının süsleyen besin değeri ile ön plana çıkıyor ancak her dönem tüketilmesi gereken deyim yerinde ise mucizevi besinlerden bir tanesi.

Hurma diyeti son günlerin en fazla denenen diyetlerinden birisi olarak kayıtlarda yerini alıyor. Beslenme danışmanları tarafından da diyet listelerinde yer verilen meyvenin sağladığı faydalar da saymakla bitmiyor. Sözün özü; faydaları üzerinde duracağımız bu yazımızdan sonra bu meyveye karşı farklı bir bakış açısı kazanacağınızı söyleyebiliriz.

Ağacı Nasıl Yetişir?

Çöl ikliminin görüldüğü coğrafyalarda en verimli hâli ile yetiştirilebilen hurma ağacının 8500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Boyları 10 metreye kadar ulaşabilen hurma ağaçları güneş ile birlikte suya da ihtiyaç duyar. Hem su hem de güneşten ihtiyacı olduğu oranda faydalandığında verimi yükselen bu meyve yaş bir şekilde tüketilebildiği gibi kurutularak da tüketilebilir.

Hurmanın Faydaları

  • Pek çok türü olan bu meyve, içeriğinin zenginliği ile her yaştan insanın güvenle tüketebileceği besinlerden bir tanesidir. Birçok türü bulunmaktadır ve 15 farklı vitamin ve mineralin bir araya geldiği değerli bir besindir.
  • Folik asit kaynağıdır. Bu nedenle ölçülü bir şekilde her dönemde güvenle tüketilebilir. Hamilelerin ihtiyacı olan folik asiti de karşılayabilecek içeriğe sahiptir ancak özellikle hamileler ve emziren anneler hekimlerine danışarak tüketim sağlamalıdır.
  • Kolestrol ve damar tıkanıklığı nedeni ile sıkıntı yaşayanların da güvenle tercih edeceği bir meyve olan hurma, dolaşım sistemine sağladığı faydalar ile kalp sağlığının korunması noktasında da son derece etkilidir.
  • Antioksidan bakımından da zengin olan bu meyve, çörek otu ve zerdeçal gibi sağlığa zarar veren etmenleri engelleme noktasında oldukça değerlidir.
  • Lifli bir meyve olması sebebiyle diyet yapanlar tarafından da sıkça tercih edilir.
  • Kan şekerini dengeleyici bir özelliğe sahip olması ile de özellikle enerji ihtiyacınızı karşılar.
  • İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde metabolizmayı düzenler ve bağışıklığı kuvvetlendirir.
  • Bazı kaynaklarda mutluluk meyvesi olarak da geçen hurma, seretonin üretimini destekler ve kişiye mutluluk hissi verir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu