Sağlık

Cennet Hurmasının Dillere Destan Lezzeti

Cennet hurmasının mayhoş tadını çoğumuz biliriz? C vitamini bakımından son derece zengin olan bu meyveyi Trabzon hurması olarak da tanıyanlar vardır. Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen cennet hurmasının içinin siyah renkli olması nedeniyle çikolatalı cennet hurması diye adlandırılan bir türü vardır ki ağızda bıraktığı o hoş aroma ile büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Cennet Hurması Faydaları

Çin ve Japonya’da yoğun bir şekilde yetiştirilen bu meyvenin ülkemiz sınırlarında Karadeniz Bölgesi ile Adana ve Hatay civarında yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Çikolatalı cennet hurması ise sıklıkla Hatay ve çevresinde yetiştirilmektedir. İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile son derece besleyici olan bu meyve, cennet hurması tatlısına varıncaya kadar çok çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir.

Peki, bu meyvenin faydaları nelerdir?

  • Antioksidan özelliği ile cennet hurması da çörek otu gibi iltihapları önler.
  • En az zencefil bitkisinin bağışıklık kuvvetlendirici etkisi kadar bağışıklığı kuvvetlendirmede etkilidir.
  • İçerisindeki kalsiyum sayesinde kemik sağlığına olumlu etkileri vardır.
  • Kan basıncını dengeleyici özelliği ile tansiyonunuzun normal değerlerde seyretmesini kolaylaştırır.
  • Yaşlanma karşıtı mucizevi etkileri ile hücre hasarının önüne geçerek daha taze bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Çağımızın hastalığı olan strese karşı oldukça etkilidir. Mutluluk hormonunun salgılanmasını destekleyerek daha stressiz bir hayat sürmenize yardımcı olur.
  • İçinde bulunan A vitamini ile göz sağlığının korunmasında etkilidir.
  • Yüksek antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.
  • Sindirim sistemini destekleyicidir.  Mide bulantısını ortadan kaldırmada kalıcı etkileri bulunur.
  • Şeker hastalarının açlık hislerini bastırma noktasında son derece etkilidir ve mideyi ve bağırsakları rahatlatarak sindirimi kolaylaştırır.

Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?

Türk toplumunun vazgeçemediği alışkanlıklardan biri olan gıda kurutma yöntemi, cennet hurması için de uygulanmaktadır. Sonbaharın en değerli meyvelerinden birisi olan Trabzon hurması, lezzetli ve besleyici içeriği ile kurutularak da tüketimi sağlanan meyvelerden bir tanesidir. Çay ve kahvenin yanında tüketilişi çok beğenilen bu meyve, iyice yıkandıktan sonra bol güneş gören bir alana asılarak kurutulur. Uygun bir alana asılarak kurumaya bırakılan  cennet hurmalarının tam anlamı ile kuruyarak yemeye hazır hâle gelmesi bir ayı bulmaktadır. Yağmur almaması da son derece önemlidir ve kuruma işlemi bittikten sonra üzerinde oluşabilecek olan toz ve kimyasalların temizlenerek tüketilmesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu