Kadın

Botoks Hakkında Neler Biliyoruz?

Son yıllarda deyim yerindeyse her beş kadının birinde rastladığımız botoks uygulamaları kadınların vazgeçilmez medikal estetik işlemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Botoks yaptıranların büyük çoğunluğu sonuçlardan memnun kalıyor ki çevremizde botokslu insan sayısının her geçen gün arttığını görebiliyoruz. Tabii bir de botoks yaptırdım pişmanım şeklinde yorumlarını dile getirenler var. O zaman şöyle bir çıkarım da bulunmak mümkün olabilir. Profesyonel kliniklerde yapılması ve uzman ellerin kontrolünde gerçekleştirilmesi koşuluyla bu medikal estetik uygulamasından arzu edilen sonucun alınabilmesi mümkün.

Botollinum Toksini  Nedir?

Peki, botoks hakkında neler biliyoruz? İlerleyen yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkları yok etme de tercih edilebildiği gibi aşırı mimik kullanımı nedeniyle yüzünde çizgiler belirmeye başlayan kişiler tarafından da sıkça tercih edilen bu ameliyatsız estetik işlemi, aslında bu uygulamada kullanılan medikal malzemenin adıdır ve botollinum toksini adlı bir bakteriden üretilir. Sinir iletimini geçici olarak durdurması sebebi ile yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların önüne geçmede son derece etkilidir.

Uygulama Sonrası

Her tıbbi işlemde olduğu gibi botoks sonrası dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Güvenilirliğini FDA onayı alarak kanıtlayan bir uygulama olsa da bu işlemi işinin ehli uzmanların kontrolünde yaptırmak son derece önemlidir.

Botoks sonrası aşırı ısıya maruz kalınabilecek ortamlardan uzak durmak gerekir. Çünkü uygulama bölgesinde ortaya çıkabilecek olan ödem ve kızarıklığı ısı artışı olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle hamam, sauna ve güneş banyosu gibi aktivitelere uygulama sonrası bir süre mesafeli durmak daha doğru olacaktır.

İşlem sonrası kan sulandırıcı alımına ve alkol tüketimine de bir süre dikkat etmek gerekir. Ayrıca uygulama yapılan bölge ovuşturmaktan kaçınılmalı, uygulamadan 6 saat sonra söz konusu bölge nazik bir şekilde yıkanmalıdır.

Fayda Sağladığı Hastalıklar

Estetik açıdan güzel görünebilmenin dışında bu uygulama birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Migren ataklarına bu uygulama ile veda eden ya da migren atakların azalmasını sağlayan pek çok kadın vardır. Benzer şekilde aşırı terleme sorununa bu uygulama ile çözüm bulan kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bu noktada botoks yaptıranların yorumları yol gösterici olabilir.

Sağlık sorunu olan ve hayat kalitesinin fazlasıyla azaldığını dile getirerek bu uygulamayı yaptıran kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Unutulmamalıdır ki her yerde ameliyat olamayacağımız gibi bu uygulamaları da gelişigüzel yerlerde yaptırmamalıyız. Güvenirliğini kanıtlamış kliniklere kendinizi emanet etmeniz, uygulamadan elde edilecek sonuçların beklentilerinizi karşılaması noktasında son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu