Eğitim

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Kitap okumanın kişisel gelişimimizi destekleme noktasında son derece önemli olduğu pek çok kişi tarafından kabul görür. Küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazanmaya çalışırız ve bu alışkanlığı kazanabilenlerin son derece şanslı olduğu şüphesizdir. Peki, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır konusunda neler biliyoruz?

Kitap Okuma Alışkanlığı

Pek çok ebeveyn çocuklarına bu alışkanlığı kazandırmak için titizlikle uğraşır. Çocukluk çağlarında aşılanmaya başlanan bu alışkanlık kişiye birçok artı kazandırır. Okuduğunu anlama gücü, yorumlama becerisi ve analitik bir bakış açısına sahip olmak kitap okuma alışkanlığının kişiye sağladığı yararlardan sadece birkaçıdır.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak

Kitap okumayı boş zamanları değerlendirme olarak görenlerin bu alışkanlığı kazanamamış olduğunu üzülerek dile getirmek isteriz. Çünkü kitap okuma, boş zamanları geçirmek için yapılan bir uğraş olmamalıdır.  Kitap okuma eylemi için boş zamanları doldurma aktivitesi gibi bir nitelendirme yapmak oldukça yanlıştır.

Kitap Okuma Alışkanlığımızı Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

Bu alışkanlığı kazanabilmek için yapılabilecek pek çok adım vardır. Her ne kadar çocukluk çağlarında kazanılması çok daha iyi olsa da bu alışkanlığı sonradan kazanmak da mümkündür. Siz de kitap okumanın zevkini tatmış ve bunu hayat felsefesi hâline getirmeyi kendinize amaç edinmişseniz vereceğimiz tavsiyeler ile bu alışkanlığı kısa süre içerisinde kazanabilirsiniz.

Bu alışkanlığı kazanma noktasında ilk adımı hacim olarak daha küçük kitapları okuma listenize ekleyerek atabilirsiniz. Pek çok insan kalın ve küçük punto ile yazılmış kitapları okumayı istemez. Bunun nedeni ise genelde bu tür kitapların daha sıkıcı olduğunun düşünülmesidir. Oysa kitap okumayı hayat felsefesi hâline getirdiğinizde belki de en fazla tercih edeceğiniz kitaplar bu kitaplar olacaktır.

Kendinize günlük okuyacağınız kitap sayfa sayısı belirleyerek bir planlama yapmak da bu alışkanlığı kazanma noktasında faydalı olacaktır. Hayat temponuza uygun bir şekilde planlayacağınız sayfa sayısı ile bu işin üstesinden gelmek çok daha kolay bir hâle gelecektir.

Kitap okuma saatini bir rutine bağlamanız da yapabileceğiniz bir diğer uygulamadır. Kitap okuma alışkanlığı kazandıran uygulamalar doğru bir şekilde ve ciddiye alınarak gerçekleştirildiğinde bu alışkanlığı kazanmanın önünde hiçbir engel kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu