Sağlık

Prematüre Bebekler Hakkında

Prematüre bebeği olan anneler çok iyi bilir ki onlar mücadeleci bir ruha sahiptirler. Vaktinden önce doğan bu minik mucizeler önemli bir kronik rahatsızlıkları yok ise kısa süre içerisinde yaşıtlarını hem boy hem de kilo olarak yakalar. Nörolojik olarak doğumda ya da kuvözde ciddi problemler yaşamamış bu prematüre bebeklerin de yaşıtlarına eş değer zekâ değerlerine sahip olduğu bilinmektedir. Hatta prematüre bebekler zeki mi olur şeklinde bir sorunun peşine düşen pek çok araştırma olduğunu da söyleyebiliriz. Albert Einstein, Darwin ve Newton gibi bilim insanlarının da erken doğduklarını göz önünde tutarsak araştırmalara konu olan bu sorunun cevabını daha anlamlı bulabiliriz.

Bebek Bakımı

Bebek bakımının oldukça zor ve zahmetli olduğunu pek çoğumuz kabul ederiz. Bir de daha minik, kendi çabası ile beslenmesini sağlayamayan, bağırsak gelişimini tamamlamadan doğduğu için gaz problemi hat safhada olan bir bebek hayal edin. Derin bir nefes aldınız değil mi? İşte prematüre bebek anneleri tüm bu sorunlar ile boğuşarak büyütür bebeklerini. Prematüre bebek bakımı son derece zahmetlidir çünkü inanılmaz bir özen ister.

Bebek Maması

Anne sütü içerisindeki vitamin ve mineraller ile benzersiz bir besindir. Bebeklerin ihtiyacı olan her şeyi bünyesinde barındırır ve bağışıklık, zekâ gelişimi gibi konulara olan olumlu etkileri yapılan araştırmalar ile de kanıtlanmıştır. Hatta öyle mucizevi bir besindir ki prematüre bebeklerin annelerinin sütleri ihtiyaçları olan enerjiyi alabilmeleri için özel bir içeriğe sahiptir. Tüm bu delilleri görünce hayata tüm güçleri ile tutunmaya çalışan bu minik mucizelerin özel bebekler olduğu açık ve nettir.

Anne sütü çok değerlidir. Evet, bu çok doğru ancak yaşanan olumsuz şartlardan, stres ve üzüntüden sütü yetersiz kalan anneler olabilmektedir. Şunu altını çizerek belirtmek isteriz ki hiçbir anne bu durumdan sorumlu değildir ve kendisini suçlama psikolojisi içerisine girmemelidir. Her ne kadar anne sütü vazgeçilmez olsa da zorunlu durumlarda bebek maması da kullanılabilir. Bu noktada bilinmesi gereken prematüre bebek mamasının diğer bebeklerinkinden farklı olduğudur. Mucize bebeklerin mamaları farklıdır çünkü bağırsak gelişimi yeterli olmayan bu bebekler her mamayı sindiremez. Bu nedenle annelerin mama seçimi noktasında özellikle dikkat etmesi ve prematürelere uygun mama seçimi yapması son derece önemlidir.

Bebek Bezi 

Annelerin sıkıntı yaşadığını düşündüğümüz bir diğer konu da prematüre bebek bezidir. Her ne kadar son günlerde bebek bezi firmaları prematüreler için sıfır numara bez üretimine başladıysa da maalesef sıfır numara bezin satıldığı yerlerin sınırlı olması annelerin bu bezlere kolay erişimine engel olmaktadır. Zaten minicik olan bebeklere bir numara bez bile fazlasıyla büyük geldiğinden bu durum da anneleri dertlendirmeye yetmektedir.

Bebek Kıyafeti

Belki de anneleri en çok üzen heyecanla aldıkları kıyafetlerin içinde kaybolan bebeklerini görmektir. O kadar miniktir ki bu bebekler prematüre bebek kıyafetleri bile bazılarına oldukça büyük gelir. Söz kıyafetlerden açılmışken bu kıyafetlerin de büyük bir titizlikle yıkanması ve kurutulması gerektiğini ekleyelim. Zaten tüm bebek kıyafetleri kimyasal içerikli olmayan deterjanlarla yıkanmalıdır ama bu bebeklerin kıyafetlerinin yıkanmasına ve ütülenmesine ekstra dikkat edilmesi son derece önemlidir.  Ciğer gelişimleri tam anlamıyla sağlanmadığından çoğu prematüre bebek alerjiye yatkındır ve kullanılan kimyasal içerikli deterjanlar onların taze ciğerlerini ciddi anlamda zorlar.

Prematüre Bebek Gelişimi

Anneler sürekli prematüre bebek gelişimi boy kilo tablosuna bakar ve bebeklerinin gelişimini değerlendirir. Şunu altını çizerek belirtmekte fayda var. Her bebek farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle bebeğiniz ilgili tablodaki değerlerde değilse kendi kendinize dertlenmeyi bırakmalı ve işin uzmanı bir hekime danışmalısınız. Zaten yaşıtlarının çok çok altında boy ve kiloda dünyaya gelen bu bebeklerin gelişiminde zaman zaman duraklamalar ya da gerilemeler olabilir. Önemli olan takip edilmesi ve gerekli noktalarda doktorların verdiği tavsiye ve tedavi planlamalarına dikkat etmektir.

Prematüre bebek annesi olmak bebekle ilgili her detaya kafa yormak, üstüne günlerce düşünmek dahası geceleri uyuyamamak demek olsa da zaten yeterince yıpranmış olan psikolojinizi bir de bu ayrıntılar ile meşgul etmeyin ve bebeğinizin gelişimi ile ilgili değerlendirmeyi bu işi en iyi bilen kişilere yani prematüre bebek doktorlarına bırakmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu