Eğitim

Okul Seçiminde Doğru Karar

Çocuğu okul çağına yaklaşan velileri saran telaşı hepimiz yakından tanırız. Çünkü pek çoğumuz dolaylı da olsa anne babaların bu stresine tanıklık etmişizdir. Çocuğuna doğru bir okul seçimi yapmak isteyen ebeveynleri yakın çevresinde görmeyen yoktur desek yanlış bir ifadede bulunmuş olmayız. Peki, çocuğun ihtiyaçlarına ve kişisel özelliklerine göre doğru bir okul seçimi nasıl yapılır? Şu sıralar çocuğu okul çağına gelmiş anne babaların hepsinin cevap aradığı bu soruyu sizler için cevaplamaya çalıştık.

Okul Seçimi

İlkokul, çocukların ana sınıfından sonra tanıştığı daha disiplinli ve kurallı bir eğitim ortamıdır. Bu ilk dört yıl çocukların kalıcı davranışlar elde etmesinde ve iyi alışkanlıklar kazanmasında kritik bir dönem olarak bilinir. Bu nedenle doğru bir okul tercihi çocuğunuzun ilkokul hayatını verimli ve başarılı bir şekilde geçirmesi noktasında son derece önemlidir.

Okul Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okul seçimi nasıl yapılır konusunda dikkat edilmesi gereken pek çok kriter vardır.  Bu kriterlerin en önemlisi ise siz de takdir edersiniz ki öğretmen faktörüdür. Gününün önemli bir bölümünü öğretmeni ve arkadaşları ile geçireceğinden; çocuğunuzu çocuk dilinden anlayan, deneyimli ve kariyerinde başarılı öğrenciler yetiştirmiş bir öğretmene emanet etmek vereceğiniz en doğru karar olacaktır.

Çocuğunuz için seçtiğiniz okulun fiziki şartları diğer önemli kriterlerden bir tanesidir.  Spor salonu, kütüphane, laboratuvar gibi çocukların gelişimini destekleyecek eğitim ortamlarına sahip olan okulları tercih etmek, çocuğunuzun tüm yönleri ile gelişiminin desteklenmesi noktasında oldukça değerlidir.

Okul Seçimi Tavsiyeleri

Teknolojik gelişmelerden uzak kalmayarak öğrenme ortamlarını düzenleyen okulların her zaman bir adım önde olduğunu söylemek isteriz. Yabancı dil eğitimi ve kodlama eğitimlerinin daha ana sınıflarında başladığı düşünülürse yabancı dil eğitimini bir düzene koyamamış okulların ilkokul tercihinizde olmaması gerektiğini özellikle vurgulamalıyız.

Kodlama eğitimi noktasında donanımlı olmayan okulları da tercih listenizden silmenizi tavsiye ederiz. Bilişim sınıfı olmayan ya da bu sınıflarda yeterli eğitimi verebilecek donanımlı eğitmenlere sahip olmayan okullarda çocuğunuzun istediğiniz eğitimi alabilmesi mümkün olmayacağından bu tür okullara da tercih listenizde yer vermemeniz okul seçimi sonuçlarının başarıya ulaşması noktasında son derece faydalı olacaktır.

Maddi durumunuzun elverdiği ölçüde okul seçimi yaparken kurumsallaşmış, köklü bir eğitim geçmişi olan okulları tercih etmenizin çocuğunuzun alacağı eğitimin kalitesine önemli artıları olacağını bilmelisiniz. Köklü kurumlar eğitim ve eğitim ortamlarına daha fazla yatırım yapacağından çocuğunuz sadece kaliteli eğitim almak ile kalmaz sosyal ve kültürel olarak da verimli bir ilkokul dönemi geçirir. Dahası sağladığınız eğitim ortamı ile çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı kazanma, belli bir spor dalında uzmanlaşma gibi şansları yakalamasına da imkân sağlarsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu