Hayata Dair

Albert Einstein ve Bilinmeyenleri

Albert Einstein ismini hepimiz biliriz. Dünyanın en zeki bilim insanlarından biri olan Einstein hakkında çok şey yazılıp çizilir. Pek çoğumuz dâhi olduğundan ve insanlığın yararı için yaptığı icatlardan haberdarız. Peki ya Albert Einstein’in perde arkasındaki özellikleri hakkında neler biliyoruz?

Gün geçmiyor ki bu dâhi adam ile ilgili yeni bir özellik öğrenmeyelim. Aynı çağda yaşamış pek çok çağdaşının ismi çoktan tarihin tozlu raflarına kaldırılmışken bu bilim insanı ile ilgili her gün yeni bilgilere ulaşmamız mümkün. Çünkü yaşadıklarının ve kişisel özelliklerinin oldukça ilgi uyandırıcı olması isminin eskimemesinde ve unutulmamasında oldukça etkili.

Siz de benim gibi Einstein ile ilgili yeni ulaştığınız bilgilere şaşırıyorsunuzdur belki de. Kara tahta önünde verdiği dili dışarıda pozu hayal edildiğinde, bu adamın IQ seviyesinin en yüksek değer olan 160 olması sizi de tebessüm ettiriyor olabilir.

Bu dâhi adamın hayatına merak salanlar var ise şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki Einstein’in sempatik yüz ifadesinin ardında aslında koca bir dram bulunuyor. Bu yazıda ifade etmeye çalışacağımız Albert Einstein’in hayatına dair anekdotlarda sizlerin de hayret edeceğiniz noktalar olacağına eminiz.

Albert Einstein Kimdir?

Einstein varlıklı ve kültürlü bir ailenin iki çocuğundan biridir. Babası elektrik mühendisi, annesi ise oldukça yetenekli bir piyanisttir. Bilim tarihine adını altın harfler ile yazdırmayı başarmış olan Einstein’in hayatı, özellikle çocukluk yılları son derece çalkantılı geçer.

Albert Einstein hayatı ile dikkat çekiyor. Çocukluk yıllarında içe kapanık olması ve psikolojik sorunlar ile boğuşmasının perde arkasında konuşması ile ilgili sıkıntıların yattığı yönünde görüşler ağır basıyor. İç dünyasında yaşadığı büyük fırtınalar onun bu kadar ünlü bir fizikçi olmasına ortam hazırlamış, dış dünyaya konuşarak yansıtamadıklarını bilim yolu ile ifade etme yolunu tercih etmiş ya da buna mecbur bırakılmış olduğu da bu bilim insanı ile ilgili ortaya konan psikolojik tahlillerden bir tanesi.

Çevremizde zaman zaman bazı çocuklarla karşılaşırız. Hani gözlerinden zekâ fışkıran çocuklar. Bir bakışta anlayıveririz farklı, diğer çocuklardan mentalite olarak daha ileride olduklarını. Einstein ile ilgili de zihninizde böyle bir durum hayal ettiyseniz üzülerek yanıldığınızı söylemek isteriz. Bırakın zeki olarak öne çıkmasını bu dâhi adam öğretmenleri tarafından da aile bireyleri tarafından da zekâsında ve akıl sağlığında problem olduğu düşünülen bir çocuk olarak değerlendirilir. Şaşırdınız değil mi? Dahası 9 yaşına kadar konuşamadığı, konuşmaya başladığında ise kekelediği söyleniyor. Albert Einstein kekemelik ile uzun yıllar boğuşuyor.

Einstein gibi bir dâhinin kekeme olması size de oldukça ilginç gelmiyor mu? Üstün zekalı çocuklar hakkında ortaya konan; konuşma hızının düşünme hızına yetişemediği için konuşmada teklemeler olması  ve bir kesim çevre tarafından kekeme çocukların daha zeki olduklarına dair görüş, Einstein’ın hayatında güzel bir şekilde kendini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu