Sağlık

Emzirme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler dünyaya yeni gelen küçük canlılardır. Dolayısıyla kendi yaşamlarını idame ettiremedikleri gibi diğer canlılar gibi de beslenmemektedirler. Emzirme dönemindeki bir annenin bebeği için en ideal besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü, bebek açısından en sağlıklı besin olduğu gibi bebeğin ihtiyacı olan bütün proteinleri de içerisinde taşımaktadır.

Emzirme Nedir?

Emzirme, bir bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için en uygun ve olması gereken beslenme yöntemidir. Emzirme anne ve bebek için biyolojik bir bağın yanı sıra, psikolojik bir bakın oluşmasında da son derece önemli bir etkendir.

Anne, gebelik sırasında dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Ancak annenin emzirme sırasında ihtiyaç duyduğu besin ve proteine gebelik döneminden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü bu dönemde bebek bire bir annenin aldığı besinlerle beslenmekte, bu da bebeğin gelişiminde son derece önemli bir etmen olmaktadır. Anneler emzirme dönemlerinde süt üretimi için olması gereken enerjiyi iki kaynaktan alır. Bunlardan biri gebelik sırasında depolanan vücut yağı ve sağlıklı beslenme sonucu besin gruplarından gelen enerjidir.

Emzirme Dönemi Beslenme

Anne emzirme döneminde hem kendi vücudundaki besinleri dengede tutmak, hem de bebek için salgıladığı sütteki enerji, protein, vitamin ve mineralleri dengede tutmak için sağlıklı beslenmelidir. Böyle olmadığı durumlarda hem anne sağlığı tehlikeye girer hem de bebek için yeteri derecede süt salgılanamaz. Bu dönemde hem kendisi hem de bebeği için bir annenin en çok dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Anne yeterli beslenmeli ve süt oranını arttırmak için günde 3 litre kadar su tüketmelidir.
  • Anneler eski kilolarına dönmek için acele etmemelidir. Bu süreçte önemli olan anne ve bebek sağlığıdır. Kilo verme süreci ise hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye düşürmeyecek şekilde olmalıdır. Emzirme döneminde diyet uzman kontrolünde yapılmalıdır.
  • Anneler hamilelik öncesi aldığı vitamin ve minerallere devam edebilir, bunun yanı sıra günlük 25 gram ek protein de alabilir. Bunları alma sırasında hafif egzersiz yapması da annede herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermez.
  • Emzirme döneminde sigaradan uzak durulmalı ve emzirme döneminde saç dökülmesi var ise mutlaka hekime danışılarak takviye vitamin kullanılmalıdır.
  • Anne emzirme döneminde, uyku düzenine ve dinlenmeye de dikkat etmeli, stresten uzak durmalıdır. Aksi takdirde uyku sorunları ile karşılaşabilir. Bu da süt kalitesini etkileyeceğinden bebek için pek sağlıklı bir durum oluşturmaz.
  • Emzirme döneminde sütü ve sütün kalitesini arttırmak için su ile birlikte sıvı besinler de tüketilmelidir.
  • Kalsiyum bakımından zengin olan süt, yumurta ve peynir gibi besinler, emziren bir annenin günlük beslenme rutininde mutlaka yer alması gereken gıdalardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu