Sağlık

Dünya Prematüre Günü ve Mor Renk

Bugün 17 Kasım Dünya Prematüre Günü. Pek çok insan için önemsiz belki ama prematüre anneleri için büyük anlamlar taşıyan önemli bir tarih.
İki yıl öncesine kadar sadece erken doğan bebekler için kullanıldığını bildiğim prematüre ifadesi, bugün geldiğim noktada geçtiği her cümlede kalbimin derinliklerinde bir yerin sızlamasına neden olmaya yetiyor.

Prematüre Farkındalık Günü

2011 yılından bu yana kutlanan Prematüre Günü ile prematüre bebekler ve bu bebeklerin yaşadıkları sorunlara farkındalık oluşturulma amaçlanıyor. Mor renk ile özdeşleştirilen bu günde ülkelerin simgeleri olan önemli noktalar mor renkli ışıklar ile ışıklandırılıyor.

Dünya üzerinde her yıl 15 milyon bebek erken doğarak prematüre bebek olarak kayıtlara geçiyor. Sanılanın aksine bu sayı oldukça yüksek. Ortalama bir hesapla neredeyse her 10 bebekten 1′ inin vaktinden önce doğduğunu söylemek mümkün. Uzmanlar, prematüre doğumlarda doğumun gerçekleştiği hastanenin bebeklerin kaderini belirlemede çok önemli bir role sahip olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Doğum sonrası ilk 1 saatin bu bebekler için son derece önemli olduğunu söyleyen yenidoğan profesörleri, donanımlı yenidoğan ünitesine sahip olan hastanelerde dünyaya gelen ve  doğru tedavi planlaması uygulanan bebeklerin hayata tutunma noktasında diğer bebeklere oranla şanslarının çok daha fazla olduğunu dile getiriyor.

Mor Renk ve Prematüre Bebekler

Erken doğan bebeklerin ve ailelerinin yaşadığı sorunlara karşı duyarlı olmayı yaygınlaştırmak adına 17 Kasım günü pek çok noktanın mor renk ile renklendirildiğini ve bu bebeklere dikkat çekmek isteyenlerin mor kıyafetler giyerek duyarlılığı arttırmayı hedeflediklerini  ifade etmiştik. Peki, prematüre bebekler için simge olacak renk neden mor seçilmiştir hiç düşündünüz mü? Çünkü bu bebekler hayata solunum sıkıntısı çekerek gelirler ve rahat nefes alamamanın vermiş olduğu sıkıntı yüzünden derileri ekseriyetle mor renktedir. Ayrıca ciltleri tam gelişemeden dünyaya gelmeleri sebebi ile de uzunca bir dönem derileri mor renge dönüktür. Uzun lafın kısası mor rengin prematüre bebek anneleri için anlamı büyüktür.

Nefes almasını sağlayan hortumların içinde neredeyse kaybolacak kadar minik olan bu mucize bebekler yaşam mücadelesini kazanıp kuvözden çıktıklarında da maalesef zamanında doğan bebekler gibi hayatlarına devam edemiyor. Yaşıtlarını fiziki ve mental olarak yakalayan prematüre sayısı da hiç az değil ancak kuvözden oksijen cihazı ile çıkmak zorunda kalan, beyin kanaması geçirdiği için sekelleri olan prematürelerin yaşam boyu sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekiyor. Bu süreç hem minik savaşçılar hem de aileleri için son derece yorucu. Bu nedenle Dünya Prematüre Günü’nün prematürelere karşı duyarlılığın arttırılması noktasında çok önemli bir rolü bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu