Hayata Dair

Anne Kokusu Diye Bir Gerçek Var

Dünyada anne kokusundan daha güzel ne olabilir şeklinde bir soru yöneltsek alacağımız cevaplar şüphesiz ki oldukça sınırlı olur. Bilimsel araştırmalar da kanıtlıyor ki yediden yetmişe pek çok insanın dahası tüm canlıların unutamadığı tek koku; annelere ait olan o tarifi imkânsız, insanın içini sıcacık yapan kokudur.

Anne Kokusu Nedir?

Bebekler doğduklarında neden hemen annelerinin göğsüne yatırılır hiç düşündünüz mü? Çünkü dünyaya dair algıladıkları ilk kokunun annelerinin kokusu olması istenir. Gerçi prematüre bebekler doğdukları an kuvöz ile tanıştıklarından anneleri ile temas edemeseler de tüm prematüre bebek anneleri bilir ki anne bebeğini görmeye yenidoğan yoğun bakım ünitesine girdiğinde kuvözdeki bebeği algılar onun kokusunu ve bir şekilde tepki verir. Bilinci kapalı, pek çoğu entübe olan hortumlarla sarılı bedenleri ile dünyadan bihaber uykuda olan bu bebekler nasıl tepki verir ki diye düşünebilirsiniz belki. Ancak bu mucizeye tanık olan sayısız prematüre bebek annesi vardır ve o tanıklık ettikleri mucize onları hayata bağlar.

Anne Kokusu Neye Benzer?

Anne kokusuyla uyuyan bebekler vardır hepimiz şahit olmuşuzdur. Annesi evde olmayınca annesine ait bir eşya ile uyuyan bebekler hani. Bilirsiniz bazı bebekleri anneleri olmadan kesinlikle durduramazsınız. Bu bebekler annenin kokusuna alışan bebeklerdir ve o kokuyu duymadan bir türlü sakinleşmezler. Çünkü bilirler ki o koku varsa güvendedirler, o koku varsa her şey iyi olacaktır. Peki ya o koku bir gün yok olursa? İşte o zaman arkanızdaki dağ yıkılır, kendinizi bir savaşın ortasında savunmasız, bir okyanusun ortasında çaresiz bulursunuz.

Annenin kokusu derin anlamlar içerir. Belki anneniz hayattayken o kokunun değerinin farkına varamazsınız ama anne hayatınızdan çıkıp gidince düştüğünüz boşluk size gösterir o kokunun ne kadar değerli olduğunu. Bir kez daha alabilsem o kokuyu keşke diye yanıp tutuşursunuz ancak beyhude. Giden giderken kokusunu da alıp götürür yanında.

Toplumumuzda da annelerin kokusuna fazla önem verilir aslında. Her ne kadar pek çoğumuz hayattayken kıymetini bilmesek de anne kokusu ile ilgili sözler, anne kokusu şiiri, anne kokusu parfümü arar dururuz bomboş kalan dünyamızda. Annenin kokusunu anlatmanın tarifi mümkün olmasa da anne kokusu sözleri cız eder insanın içini. İnce sızımıza dokunur, acıtır kanatır yaralarımızı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu