Eğitim

Kitap Okumanın Sınav Başarısına Etkisi

Kitap okuma insanın hayata bakışını, idrak kuvvetini ve dil becerilerini olumlu şekilde etkileyen önemli bir kişisel gelişim alanıdır. Küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazanabilen bireylerin olaylar ve durumlar karşısındaki yorumları her zaman bu beceriyi kazanamamış kişilere oranla daha farklıdır.

Kitap Okumak

Okuma alışkanlığı olan insanlar, analitik düşünme ve olaylara çok yönlü bakabilme becerileri ile kritik durumlar karşısında etkili sonuçlara ulaştıran kararlar alabilirler. Bu noktada kitap okumanın faydalarının sadece doğru tercihler yapma konusunda etkili olduğu sanılmasın. Her geçen yıl farklı bir isim ile bize sunulan onlarca sınavda başarı seviyesini yükseltme noktasında da okumanın son derece etkili olduğunu vurgulamadan geçmeyelim.

Sınav Başarısına Etkisi

İlkokul sıralarında başlayan sınav süreci, meslek hayatına atılma aşamasında gerçekleştirilen sınavlar ile bitiyor diye düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz. Meslek hayatı devam ederken de pek çok sınava giren bireyler için sınavlar hayat boyu devam ediyor ve bu sınavlarda okumanın azımsanamayacak kadar büyük bir etkisi olduğu herkes tarafından kabul görüyor. Aslına bakarsanız hayat bir sınav ifadesi, bu durumu tam anlamı ile karşılıyor.

Okuduğunu anlama ve kavrama, anlaşılanlar üzerinden yorum ve muhakeme yapabilme becerileri pek çok sınavda ölçülen yeterlilikler. Peki, kitap okuyarak bu sınavlarda daha başarılı olmak mümkün mü? Bu sorunun cevabını altınızı çizerek belirtmeliyiz ki evet,  okuma alışkanlığı olan bireyler okuduğunu anlama ve yorumlama becerilerini test eden sınavlarda diğerlerine göre çok daha başarılı sonuçlar alıyor. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun doğru cevabını bularak sınavlarda daha başarılı sonuçlara ulaşılabileceğini söylemek söz konusu göstergelere göre mümkün.

Sınav başarısına okuma alışkanlığının fayda sağlamasının bir diğer nedeni de düzenli okumanın okuma hızını arttırılmasındaki olumlu etkileri. Daha hızlı okuyan bireyler, daha hızlı algılayarak soruları daha çabuk bir şekilde cevaplandırma becerisine sahip olabiliyor ve bu durum da sınav sonuçlarında doğal olarak pozitif bir etki yaratıyor.

Kitap Okuma Uygulaması

Bazı bireyler kitap okuma müziği seçerek okuma yaparken kimileri kitap okurken alçak sesle ve hafif tonda çalan müzikler dâhil hiçbir sese tahammül edemiyor. Aslında toplum olarak okumaya hevesli görünsek de okuma alışkanlığı kazanma noktasında birtakım eksikliklerimizin olduğunu yok sayamıyoruz. Kitap okuma ile ilgili sözler vasıtasıyla kitaplara olan sevgimizi pek çok platformda dile getirsek de toplumumuzun bu alışkanlığı yerleştirme noktasında sıkıntı yaşadığını hepimiz kabul ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu