Hayata Dair

Göz Altı Morluğu ile Başınız Dertte Mi?

İnsanların çoğunda zaman zaman görebileceğimiz göz altı morluğu maalesef bazı insanlarda yerleşerek kalıcı hâle gelebiliyor ve göz altı morluğu neden olur sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Belli bir sebepten ötürü oluşan göz altı morlukları söz konusu sebep ortadan kaldırıldığında azalabiliyor ya da tamamen ortadan kalkabiliyorken kalıcı hâle gelen morluklar için mutlaka uzman hekimlerden ve medikal tedavilerden yardım almak gerekiyor.

Göz Altı Morluğu Neden Olur?

Göz altı morluğunun pek çok sebebi bulunuyor. Çoğumuz uykusuz kaldığımız gecelerin sabahında yorgunluğa ve strese bağlı aynada bu morluklar ile karşılaşıyoruz. Peki, uykusuzluk, yorgunluk ve stres dışında göz atı morluklarına neden olan diğer sebepler neler olabilir?

Aşırı tuz tüketimi nedeni ile ortaya çıkan böbrek rahatsızlıkları ile karaciğer hasarı olanlarda bu morluklar daha sık görülüyor. Ayrıca demir eksikliği anemisi nedeniyle gözler canlılığını kaybederken göz altlarında ortaya çıkan morluklar da vücudun demire duyduğu ihtiyacı net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bazılarının bu rahatsızlıklardan hiçbirine sahip olmadığı hâlde göz altlarında morluklar olduğunu ve bunun nedeni hakkında merak içerisinde olduğunu biliyoruz.  Bu noktada devreye çevresel ve genetik faktörlerin girdiğini ifade etmemiz mümkün. Pek çok insanda söz konusu rahatsızlıklar olmasa da dahası bu insanlar stresli bir yaşam içerisinde bulunmasalar da göz altı morlukları ile mücadele etmelerinin altında çoğunlukla çevresel ve genetik faktörler yatıyor.

Göz Altı Morluğuna Ne İyi Gelir?

Yukarıda da sözünü ettiğimiz göz altındaki morluklara neden olan rahatsızlıklar için mutlaka hekimlerden destek almak gerektiğini ifade ettikten sonra uykusuzluk ve yorgunluk gibi sebeplerden ötürü ortaya çıkan morluklar için aşağıda dile getireceğimiz yöntemlerin işe yarayacağını söyleyebiliriz.

  • Kan damarlarının genişlemesi ve şişkinliğe bağlı koyu halkaları yok etme noktasında soğuk kompres işlemi oldukça etkili bir uygulamadır. Temiz bir beze buz küpleri koyarak morluk olan bölgeye belli aralıklar ile uygulamak morlukları azaltma noktasında oldukça etkili olacaktır.
  • Kaliteli uyku ile güne morluklarınız olmadan uyanmanız mümkündür. Uyurken başınızı daha yüksek pozisyonda tutarak ve daha iyi uyumanızı sağlayacak yöntemler uygulayarak morluklarınızın önüne geçebilirsiniz.
  • Göz altı morluğu tedavisi için kozmetik sektörünün piyasaya sürdüğü göz altı morluğu kremleri kullanarak da morluklara dur diyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu