Sağlık

Zeytinyağı Mucizesi

Şu sıralar fiyatı ile gündemden düşmeyen zeytinyağı, şüphesiz ki insan sağlığına en faydalı olan besinlerden bir tanesidir. Zeytinyağı fiyatlarının bu kadar artması insanları zorlasa da insanoğlunun bu mucizevi besinden vazgeçmesi mümkün değildir.

Zeytinyağı Faydaları

Bu bitkisel yağ, yüzyıllardır mutfaklarımızdan eksik olmayan temel besin maddelerindendir.  Ancak, bu mucizevi besini sadece lezzet açısından değerlendirmek yeterli değildir.  Lezzetinin yanı sıra sağlık, güzellik ve çevre açısından da birçok faydaya sahip olan bu bitkisel yağ, günümüzde gelinen noktada kozmetik sektöründen tutun da temizlik malzemelerinin üretimine kadar pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Tarih boyunca insanlar için önemli bir besin maddesi olan bu yağ, Antik Roma’dan Ortaçağ Avrupa’sına ve modern mutfaklara varıncaya kadar  yüzyıllardır mutfaklarımızı zenginleştirmiş ve zenginleştirmeye devam etmektedir. Dahası eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından da güzellik ve sağlık ürünü olarak kullanılmıştır.

Bu mucizevi bitkisel yağ, doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir kaynaktır. Bu besin, kalp sağlığını korumak, kolesterol seviyelerini dengelemek ve iltihapları azaltmak gibi bir dizi sağlık faydası sunar. Ayrıca, zeytinyağı, çörek otu yağı gibi antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle serbest radikallerle savaşarak kanser riskini azaltabilir. Kalp-damar hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya da yardımcı olan bu yağ, alternatif tıp tedavi listelerinde de sık sık görmemiz mümkündür.

Bu mucizevi besin, kalori bakımından yüksek bir orana sahiptir ancak iştah baskılama özelliği olduğundan kilo verme noktasında ciddi faydalar sağlar. Bilhassa zeytinyağı soğuk sıkım olacak şekilde tüketilirse bu efsane yağdan alınacak olan yarar daha da artacaktır.

Zeytinyağı Bozulur Mu?

Pek çok insan bu bitkisel yağın ne kadar sürede bozulacağını merak etmektedir. Net bir süre vermek mümkün olmasa da her gıda maddesi gibi zeytinyağının da belli bir raf ömrünün olduğu bilinmelidir.  Uzmanlar, uygun koşullarda muhafaza edildiğinde 18 ile 24 ay arasında dayanıklılığa sahip olduğunu dile getirdikleri bu bitkisel yağın mutlaka uygun zaman aralığında tüketilmesi gerektiği üzerinde sık sık uyarılarda bulunmaktadır.

Sadece mutfaklarda değil, aynı zamanda güzellik ve cilt bakımında da yaygın şekilde yer alan bu yağ, cilt nemlendiricisi olarak kullanıldığında, cildi yumuşatır ve besler. Ayrıca zeytinyağı saça faydaları ile saç bakım ürünlerinin içeriklerinde de ilk sırada yer alan bileşenlerden bir tanesidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu