Sağlık

Kişisel Beslenme Danışmanlığı ile Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor musunuz? Son günlerde birçok insan beslenme konusunda yardım alma ihtiyacı hissediyor ve kişisel beslenme danışmanlığı veren merkezlerin kapılarını sık sık çalıyor. Peki, ne oldu da insanlar beslenmelerine bu kadar dikkat etmeye başladı? Bu sorunun cevabı çok açık. Sağlıklı beslenmek ile sağlıklı olmak arasındaki ilişki, insanlar tarafından son günlerde daha çok fark ediliyor ve artık kişisel ihtiyaçlara göre beslenmek birçok kişi tarafından daha fazla önemseniyor.

Kişisel beslenme danışmanlığı denilince ilk olarak akla gelen şey, kilolu bireylerin zayıflamasına yönelik oluşturulan diyet programları oluyor. Beslenme danışmanlığı alan bireylerin beslenme uzmanlarına çoğunlukla kilo vermek için başvurdukları doğru. Bunun yanında çok zayıf olduğu için kilo almak isteyen bireyler, hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek isteyen gebeler, menopoz dönemini sorunsuz atlatmak isteyen bayanlar ya da performanslarını arttırmak isteyen sporcular tarafından da kişisel beslenme danışmanlarına başvuran kişi sayısı hiç az değil. Kısacası insanlar artık sağlıklı yaşamın anahtarlarından birinin de sağlıklı beslenmek olduğunun farkında ve o doğrultuda hayatlarını planlama çabasındalar.

Kişisel Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Kişisel beslenme danışmanlığını, kişiye özel olarak hazırlanan beslenme ve diyet programları çerçevesinde verilen danışmanlık hizmeti olarak tanımlamak mümkündür. Neden kişiye özel diyoruz çünkü her birey farklı bir yaratılışa sahiptir. Bu farklılık günlük enerji miktarı ve besin ihtiyacı noktasında da kendini gösterir.

Kişiye özgü beslenme programı hazırlanırken nelere dikkat edilir? Cinsiyet, yaş, kişide var olan hastalıklar, kullanılan ilaçlar, vücut ağırlığı, çalışma ortamı, beslenme alışkanlıkları gibi birçok etkenin beslenme üzerinde önemli etkileri vardır. Beslenme ve diyet programları bu değişkenler dikkate alınmadan hazırlanırsa maalesef kişi hedefine ulaşamaz. Bu noktada alanda uzmanlaşmış kişisel beslenme danışmanları ile yola çıkmak ve onların yönlendirmeleri doğrultusunda sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek son derece önemlidir.

Kimler Kişisel Beslenme Danışmanlığı Almalı?

Kilo problemi olanların beslenme programı alması gerektiği konusunda hepimiz hemfikirizdir. Çevrenizde kilo alamamaktan yakınan insanların da olduğunu biliyor muydunuz peki? Fazla kilolu olmak kadar yeterli kiloda olamamak da ciddi bir sorundur ve mutlaka bu durum uygun beslenme programları uygulanarak tedavi edilmelidir.

Hamilelik ve emzirme süreçleri bayanlar için hem çok değerli hem de çok zahmetli bir dönemdir. Bu dönemlerde doğru beslenmenin çok önemli olduğunu zaten birçoğumuz biliriz. Kadınlar bu dönemlerde belki de hayatları boyunca hiç olmadığı kadar sağlıklı beslenmeye gayret gösterirler. Her ne kadar sağlıklı bir şekilde beslendiklerini düşünseler de kadınların bu dönemlerde profesyonel bir diyet listesi çerçevesinde beslenmeleri çok daha doğrudur. Bu nedenle hamilelik ve emzirme dönemlerinde kişisel beslenme danışmanlığı alan birçok bayan vardır.

Bazı kronik hastalıklara sahip bireyler için de kişiye özel beslenme programlarının hazırlanması çok önemlidir. Diyabet, kalp damar, sindirim sistemi hastalıkları, tansiyon, böbrek, karaciğer hastaları ya da psikolojik rahatsızlık durumları olan bireylerin daha dikkatli ve sağlıklı beslenmesi şarttır. Bu noktada bize fayda sağlayacak en önemli uzmanlar arasında kişisel beslenme danışmanları karşımıza çıkar. Kişisel beslenme danışmanları beslenme alışkanlıklarımızı düzenleyici diyet listeleri ile daha sağlıklı bir yaşam sürdürmemize önemli katkılar sağlarlar. Kişisel beslenme danışmanlığı ücretleri ise hizmet alınan kişisel beslenme danışmanlığı merkezine göre değişiklik göstermektedir.

Kilo vermenin yanı sıra verilen kiloların korunması noktasında da beslenme danışmanlığı oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması ve korunması noktasında kliniğimizde birçok farklı diyet programları uygulamaktayz. Antiinflamatuar diyet, ketojenik diyet, IP diyet(fasılalı açlık), eliminasyon diyeti, alkali diyeti bunlardan bazılarıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu