Hayata Dair

Ön Yargı Nedir?

Ön yargı deyince; siz de yaşadığınız bir pişmanlığı hatırlıyor musunuz? Sizin de ilk izleniminiz hiç hoş olmamasına rağmen tanıdıkça karakterini, enerjisini kısacası kendisini sevdiğiniz insanlar oldu mu?

Herkes kabul eder ki insanoğlunun yaradılışı hata yapmaya meyillidir. Öyle ki kimi zaman hayatımızın tümünü etkileyecek büyük hatalar yaptığımız da olur. Bu hataları yapmamak adına kendimizde düzeltebileceğimiz en kolay şey; ön yargılarımızı ortadan kaldırmaktır belki de.

Bazen gülüşünden hoşlanmadığımız, bazen konuşma tarzını beğenmediğimiz, bazen de kıyafetini yakıştıramadığımız insanlara karşı gereksiz bir tutum içerisine gireriz. Sonra da ne olur biliyor musunuz? O insan ne yaparsa yapsın yıldızımız bir türlü barışmaz o kişiyle. Mantıklı bir şekilde düşündüğümüzde ortada ne vardır ki mesafeli duruyoruzdur bu insanlara karşı? Bu sorunun cevabı koca bir hiçtir. Her insanın güzel bir yanı vardır ancak bu güzel yanlar karşındakine şans ve değer verdikçe ortaya çıkar.

Hayatında ölüm acısını yakından tecrübe etmemiş kişilerin ön yargı ve affedici olmama noktasında çok katı olduklarını düşünürüm hep.  Bu acıyı derinden yaşamış birisi olarak hayatın bu yargılar yüzünden birbirimizden selamı dahi esirgeyecek kadar uzun olmadığını çok iyi bilirim ve bu yüzden herkesin sıcak bir tebessüme ihtiyacı olduğunu düşünürüm.

Gittikçe daha da çekilmez bir hâle gelen hayat şartları, hepimizi yeterince zorlarken ön yargıları yok etmek çok zor olmamalı hayatımızdan. Tanıdıkça seveceğimiz, mutlaka bir yönünden hoş göreceğimiz insanlara sırt çevirmeden dünyayı daha yaşanılır bir yer hâline getirebiliriz belki kim bilir.

Ön Yargı Nasıl Yazılır?

Pek çok kişi bu kelimenin yazımını merak etmektedir. Peki, ön yargı mı yoksa önyargı mı doğrudur? TDK’ye göre ön yargı şeklinde ayrı yazılmalıdır. Aksi hâlde yazım yanlışı yapılmış olur.

Önyargı  ✘

Ön yargı ✓

Ön Yargı ile İlgili Sözler

Ön yargı ne demek hepimiz çok iyi biliriz. Bilim adamından, sanatçısına, yazarından politikacısına kadar geniş yelpazeden pek çok ünlü insan da bu konu üzerine düşünmüş ve ön yargı ile ilgili sözler söyleyerekpeşin hükümlü olmanın olumsuz sonuçları ile ilgili insanlığı bir anlamda uyarmışlardır. Bu ünlü kişilerin önyargı örneklerinden birkaç tanesini çoğumuz biliriz. Albert Einstein’inBir ön yargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur.” sözü ile Samuel Johnson’ın “Peşin hükümlü, ön yargılı olmak; daima zayıf olmak demektir.” sözleri şüphesiz ki bu kelimenin tarifini yapan en anlamlı ifadeler olarak tarihe geçmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu