Eğitim

Çocuk Kitapları Nasıl Seçilmeli

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler her alana etki ediyor. İnternet üzerinden oynanan oyunlar ve pek çoğu çocuklara uygun olmasa da çocuklarımızı hâkimiyeti altına alan uygulamalar da bu etkinin içerisinde. Öyle ki çocukları tablet ve telefon başından ayırmak oldukça zorlaştı. Dijital dünyanın bu hızı ve hareketliliği, daha durağan bir eylem olan kitap okuma ile kıyaslandığında yeni nesil çocukların pek tabii daha çok ilgilerini çekiyor.

Çocuk Kitapları

Pek çok ebeveyn çocuklarını internetin zararlı ortamından uzak tutmak için çeşitli çareler arıyor. Kitap okuma alışkanlığı kazandırarak çocukların zamanlarını doğru noktalara harcamasına çabalamak da bu peşine düşülen çarelerden bir tanesi.

Üzülerek söylemek isteriz ki pek çok yayında olduğu gibi çocuk kitaplarında da kalitenin yok olduğunu gösteren örnekler ile karşılaştığımız oluyor. Sözünü ettiğimiz kitapların çocukların yaşlarına uygun olmayan içerikler ya da görseller bulundurması ebeveynleri son derece endişelendiriyor. Hatta birçok anne baba, çocuklarından evvel çocuk kitapları okumak ve kontrol etmek zorunda kalıyor. Durum böyle olunca insanlar, çocuk kitaplarında bulunması gereken özelliklerin neler olduğunu öğrenmek istiyor ve bu doğrultuda çocuk kitapları seçerek kitap okuma alışkanlığını daha sağlam temellere oturtmayı arzu ediyor.

Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler

Çocuk kitabı seçerken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey; kitap ile çocuğun yaşının uyumlu olmasıdır. Kullanılan kelimeler ve görsellerin çocuğunuzun yaşına uygun olması son derece önemlidir. Çünkü çocukların olayları algılamaları ve görsellerdeki ayrıntıları ayırt etmeleri yaşları ile paralellik gösterir.

Görseller ile desteklenmiş kitapların seçimi küçük yaş gurubu çocukların kitaplara olan ilgilerini daha çok arttıracağından doğru ve kaliteli görseller ile bezenmiş kitaplar eğer çocuğunuz daha alt yaş gurubundaysa daha iyi bir seçim olacaktır.

Seçeceğiniz kitabın çocuğunuzun ilgi alanına yakın konular işlemesi de oldukça önemli bir noktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kız ve erkek çocuklarının genel özelliklerine daha yakın kitaplar seçmek çocukların kitap kahramanları ile özdeşim kurarak okuduğu hikâyeyi benimsemesini kolaylaştırır.

Çocuk kitaplarında özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kitabın nasıl bir dil ile yazıldığıdır. Maalesef son günlerde çocuklara kötü örnek olabilecek olayları örneklendiren cümleler içeren, argo ve küfür barındıran çocuk kitapları ile ilgili haberler duyuyoruz. Bu noktada pek çok ebeveynin yaptığı gibi çocuğunuz için aldığınız kitabı araştırarak almaya ve çocuğunuza vermeden önce okumaya muhakkak dikkat etmeniz gerektiğini ifade etmeliyiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu