Sağlık

Biberiye ile Şifa Bulun

Mucizevi etkileri ile son yıllarda alternatif tıp alanında adını sıkça duymaya başladığımız biberiye bitkisi, hem yağı hem de çayı ile şifa dağıtmaya devam ediyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde alternatif tıp uzmanları tarafından pek çok rahatsızlığa karşı tavsiye edilen bu bitkinin faydalarını ve olası yan etkilerini bulabileceğiniz bu yazımız ile siz de rahatsızlıklarınıza elveda diyebilirsiniz.

Biberiye Faydaları

Faydalarını saymaya nereden başlayacağımızı bilemesek de biberiye yağı ve biberiye çayının son zamanlarda fazlaca tercih edilmesinin pek çok sebebinin bulunduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz. Evet, makul bir şekilde tüketildiği takdirde bu bitki deyim yerindeyse her derde deva.

Bağışıklık sistemine olan katkıları ile söze başlayalım. Vücudun direncini artırarak mikroplara karşı savunma mekanizmasını güçlendiren bu bitki, tıpkı zerdeçal gibi iltihapların yok edilmesinde ve enfeksiyonların neden olduğu olumsuz etkileri iyileştirme noktasında oldukça etkili.

Ülser ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı şikâyetlerin azaltılmasında da olumlu etkileri sıkça dile getirilen biberiye çayı faydaları ile her geçen gün talep edilirliğini arttırıyor. Alzheimer ve Parkinson başta olmak üzere sinir sistemi rahatsızlıklarında da etkili olan bu bitkinin yağı ve çayı aynı zamanda doğal idrar söktürücü özelliği ile de biliniyor. Bunlarla da sınırlı değil! Biberiyenin yağı ve çayının cilde olan olumlu etkileri ile de bir hayli fazla. Yağının düzenli kullanımında cilt lekelerini azalttığı, cildi sıklaştırıcı etkiye sahip olduğu, cildi yenileyici ve ferahlatıcı etkileri ile kırışıklık oluşumunu azalttığı pek çok platformda alternatif tıp uzmanları tarafından sık sık dile getiriliyor.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır?

Her bitkinin fazla ve yanlış tüketimi zararlı olduğu gibi bu bitkinin fazla tüketimi de olumsuz geri dönüşlere sebep olabiliyor. Günde 1 fincan ile sınırlandırılması gerektiği uzmanlarca sık sık dile getirilen biberiyenin kullanımında aşırıya kaçılmaması son derece önemli.  Peki bu bitki nasıl tüketilmeli? Toz hâlinde ya da taze olarak kaynayan suyun içine bir tatlı kaşığı ekleyip 5-10 dakika demlendirerek çay şeklinde tüketebileceğimiz gibi yağını cildimize ve saçlarımıza uygulayarak da etkilerinden faydalanabiliriz. Çayınızı tatlandırmak için bal kullanabilir ya da damak tadınıza göre sade olarak da tüketim sağlayabilirsiniz.

Yeri gelmişken bir uyarıda bulunmayı unutmamalıyız. Çok fazla yarar sağladığı rahatsızlık olduğu bilinse de eğer kronik herhangi bir rahatsızlığınız varsa ya da gıda alejisine sahipseniz bu çayı mutlaka hekiminize danıştıktan sonra ölçülü olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu