Hayata Dair

Lazer Göz Ameliyatının Bilinmeyenleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sağlık alanında da muhteşem yenilikler gerçekleşiyor. Lazer göz ameliyatı da bu mucizevi gelişmelerden bir tanesi. Son yıllarda çevremizdeki insanlar birer birer gözlüklerine veda etmeye başladı ve bu yeni nesil göz ameliyatlarının keyfini çıkarır oldu. Peki, “Lazer göz ameliyatı nedir?”, “Lazer göz ameliyatı riskleri nelerdir?”, “Herkes lazer göz ameliyatı olabilir mi?”, “Lazer göz ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” sorularının cevapları hakkında neler biliyoruz? Bu yeni nesil göz operasyonu ile ilgili kafanızdaki tüm sorulara yanıt vereceğimiz bu yazımız ile ameliyata dair yeterli bilgiler ile donanacağınıza neredeyse eminiz.

Lazer Göz Operasyonu Nedir?

Halk arasında göz çizdirme olarak da bilinen lazer ışınları ile göz derecesini sıfırlama ameliyatı deyim yerinde ise muazzam bir gelişme. Yıllardır takmaktan usandığınız, kendinizi bildiğinizden beri yanınızdan ayıramadığınız, lazer göz ameliyatı, lazer göz ameliyatı riskleri, lazer göz ameliyatı sonrası, lazer göz ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler gözlerinizin önündeki o kara perdeyi kaldıran gözlüklerinize veda edebilirsiniz. Evet, yanlış okumadınız. Uzman ellerde ve steril koşullarda gerçekleştirilmesi koşulu ile herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacağı uzmanlar tarafından da sık sık dile getirilen lazer göz ameliyatı ile gözlerinizdeki perdenin kolay bir şekilde kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Hipermetrop, miyop ve astigmat da dahil olmak üzere göz kusurlarınızı ortadan kaldıracak olan göz lazer operasyonları kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin göz özellikleri, kornea yapısı gibi bir dizi kriteri içeren ön değerlendirmeden sonra hekiminiz tarafından en uygun yöntemin belirlendiği bu operasyonlarda başarı oranı oldukça yüksektir.

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız No Touch Lazer Uygulaması fazlaca talep görmektedir. El değmeden gerçekleştirilmesi yönü ile insanları cezbeden bu uygulamada işlem cihaz yardımı ile gerçekleştirilir. Göz, en fazla hassasiyet gösterilen organların başında gelmektedir. Bu nedenle insan müdahalesi olmadan göz kusurlarını ortadan kaldıran bu teknik çok fazla tercih edilmektedir. Ancak şu bir gerçektir ki göz lazer operasyonları kişiye özel olarak planlanmaktadır. Bu noktada; göz özellikleriniz doğrultusunda size en uygun lazer tekniğini belirleyecek olan şüphesiz ki hekiminizdir. Özellikle miyop astigmat gibi kombine göz kusuruna sahip bireyler için İlasik Lazer Uygulamasının çok daha etkili olduğunu ifade eden uzmanlar, göz özelliklerinize göre Lasik Lazer Uygulamasını da tavsiye edebilmektedir. Bu anlamda önemli olanın gözünüze en uygun teknik ile lazer göz operasyonu geçirmeniz olduğu unutulmamalıdır.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası

Ameliyat kelimesinin insana ürpertici gelmesi son derece normaldir. Özellikle göz ameliyatı ifadesi ise insandaki endişeyi daha da artırır. Bu operasyonlar ile ilgili insanların en fazla merak ettiği konu, uygulama sonrası yaşayabilecekleri olası etkilerdir. Bu etkiler ile ilgili de genel geçer bir yorum yapmak söz konusu değildir. Çünkü kişiye özel olan bu operasyonlarda ağrı hissi ve yaşanabilecek olası etkiler kişiye bağlı olarak değişmektedir. Ancak şu bilinmelidir ki kısa süreli ve geçici semptomlar nedeni ile göz çizdirme operasyonuna karşı mesafeli duranlar, uygulamanın sonuçlarından sonra göz çizdirme işlemini erteledikleri için pişman olmaktadır. Gözlük, lens gibi herhangi bir aracı olmadan görebilmenin farkına varmak için siz de harekete geçebilir ve kalan ömrünüzde dünyayı daha aydınlık görebilirsiniz. Çünkü iyiyi, kötüyü, güzeli, çirkini kısacası her şeyi aracısız görebilmek muazzam bir duygudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu