Eğitim

Disleksiye Dair Her şey

Disleksi, şu sıralar sıkça duyduğumuz bir kelime. Peki, disleksi nedir? Okuma, yazma ve heceleme becerilerinde zorluk yaşanmasına neden olan bir öğrenme bozukluğu olan disleksi, çağımızda en fazla karşılaşılan öğrenme bozuklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu rahatsızlık nedeni ile kişiler; harfleri, kelimeleri ve cümleleri doğru şekilde telaffuz etmekte, okuma hızlarını artırmakta ve okumayı anlamakta güçlük çekebiliyor.

Disleksinin zekâ ile ilgili bir sorun olmadığını söylememiz mümkün ve doğru destek ile disleksi olan kişiler akademik ve profesyonel olarak başarılı olabiliyor. Dahası, bu öğrenme bozukluğuna sahip kişilerin sanat alanında son derece başarılı oldukları da biliniyor.

Disleksi Belirtileri

Disleksinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte bu rahatsızlığın oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülüyor. Disleksiye neden olabilecek genetik faktörler arasında; beynin dil ile ilgili bölgelerindeki yapısal veya işlevsel farklılıklar yer alıyor. Araştırmalar çevresel faktörler arasında ise hamilelik veya doğum sırasındaki problemler, erken çocukluk dönemindeki kafa travması ve bazı ilaçların yer aldığını gösteriyor.

Peki, disleksi ile ilgili ilk belirtiler ne zaman ortaya çıkıyorr? Disleksinin belirtileri erken çocuklukta ortaya çıkabileceği gibi ileri yaşlarda da gözlemlenebiliyor. Disleksi olan çocuklar; okumayı öğrenmede, harfleri ve kelimeleri tanımakta, hecelemekte ve okumayı anlamakta zorluk çekebiliyor. Disleksinin diğer belirtileri arasında ise şunlar yer alıyor;

  • Harfleri ve kelimeleri ters çevirmek veya karıştırmak,
  • Okuma hızını artırmakta zorluk çekmek,
  • Okumayı anlamamakta güçlük yaşamak,
  • Yazarken çok sık yazım hataları yapmak,
  • Hecelemekte zorluk çekmek,
  • Sağdan sola yazmak,
  • Matematik problemlerini anlamakta ya da çözmekte zorluk çekmek

Disleksi Nasıl Teşhis Edilir?

Disleksi olan çocuğun özelliklerinin neler olduğu en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Şunu net bir şekilde belirtmeliyiz ki disleksinin teşhisi için bir uzman tarafından değerlendirme yapılması gerekiyor. Disleksi değerlendirmesi, çocuğun okuma, yazma ve heceleme becerilerini ölçen bir dizi disleksi testi ile gerçekleşiyor. Uzman görüşü ve test sonucu disleksi olduğu kesinleşen kişiler disleksi eğitimi ile problemlerini azami derecede azaltabiliyor. Disleksi tedavisinin amacı, çocuğun okuma, yazma ve heceleme becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak ve öz güven sağlamak olarak gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu