Eğitim

Üniversite Tercihinde Doğru Strateji

Gençler hayatlarındaki en önemli barajlardan biri olan üniversite sınavı için her yıl yorucu ve stresli bir süreçten geçiyor. Çalışmayı son yıla bırakmayıp sistemli bir şekilde çalışarak ilerleyenleri de düşünürsek istenilen bir üniversitenin arzu edilen bir bölümüne yerleşmek gençlerimizin yıllarını alıyor diyebiliriz.

Sınava girdikten sonra üniversite adayları bir tık rahatlıyor belki ama üniversite sınavı geçtikten sonra da stres bitmiyor. Sınav sonrası üniversite tercihi nasıl yapılır ve üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli sorularının cevapları aranıyor.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Üniversite adaylarının tercih edecekleri bölümleri kafalarında netleştirmeleri son derece önemlidir. Hepimiz biliriz ki üniversite tercih dönemleri oldukça sancılı geçer. En sağlam kararları alabilen en ayağı yere basan gençler bile bu süreçte bocalayabilir ve yanlış tercih kurbanı olarak emeklerinin heba olmasına neden olabilir. Bu nedenle tercih dönemlerinde profesyonel kişilerden ve merkezlerden tercih desteği almak büyük bir önem taşır.

Üniversite adayı ile ailesi arasında tercih edilecek bölüm konusunda çatışma var ise bu büyük bir problemdir. Buradan ebeveynlere seslenmek isteriz. Çocuğunuzun istek ve ilgileri üniversite tercihi sırasında son derece değerlidir. Makul sınırlar çerçevesinde çocuğunuzun tercihlerine saygı duymanız hem çocuğunuzun gelecekteki mesleki kariyerinde başarı sağlamasında hem de öz güvenini kaybetmeme noktasında ciddi bir eşiktir.

Abartı seçimler olmadığı müddetçe mühendis olmayı isteyen bir çocuğa tıp fakültesini zorla tercih ettirmek uçmaya yeteneği olmaya bir çocuğu gökyüzünde durmaya zorlamaktır. Oysa mühendis olmak isteyen çocuğunuz uçmak yerine var olan yüzme becerisi ile açık denizlere açılarak büyük başarılara imza atacak olabilir. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerektiğini, öğrencilere istemedikleri bölümleri zorla okutmak istemenin verilecek en kötü karar olacağını yinelemek faydalı olacaktır.

Üniversite Tercih Nasıl Yapılır 2022

Üniversite tercihi aşamasında öğrencileri ve ailelerini en çok düşündüren konu şüphesiz ki hangi üniversitenin hangi bölümünün tercih edileceğidir. Bazı öğrenciler okuyacakları bölümü ve tercih edecekleri üniversiteyi yıllar önce belirler. Bu sayede sınav sonuçları açıklandığında herhangi bir ikileme düşmez. Çünkü onlar için seçilecek tek bir bölüm ve üniversite tercihi söz konusudur. Bu adaylar hedeflediği puanı da yakalamış ise sorunsuz bir tercih ile bu süreci mutlu bir şekilde tamamlar.

Peki ya istediği puanı alamayanlar? İşte bu noktada büyük bir ikilem ortaya çıkar. Bu gruptaki üniversite adayları istediği bölüme ve üniversiteye puanı yetmeyen ancak mezuna da kalmak istemeyenlerdir. Burada önemli bir tercih yapmak gerekir ki ailelerin gelir düzeyleri ve görüşleri de bu noktada oldukça önemlidir. Ya bir yıl daha hazırlanmayı göze alarak mezuna kalınır ya da sıradan bir üniversitenin arzu edilmeyen bir bölümü tercih edilir.

Üzülerek dile getirmek isteriz ki hedeflediği bölümler olup istediği puanı alamayanlar, ikinci seçeneği tercih ederler ise büyük bir hataya düşeceklerdir. Çünkü herhangi bir üniversitede, okumayı istemediğiniz bir bölüm okumak hem size eziyet hem de ailenize büyük bir külfettir.

Üniversite tercihi basit bir mesele değildir. Hayatınızın tümünü etkileyecek önemli bir karardır ve ince eleyip sık dokuyarak en doğru kararın verilmesi bireylerin gelecekteki hayatları için son derece değerlidir. Bu açıdan ailelere de öğrencileri desteklemek ve heveslerini kırmamak noktasında önemli görevler düşer. Unutulmamalıdır ki bir insanın sevmediği bir mesleği yapmak zorunda kalması hem kendisine hem de çevresine zarar verir.

Bir grup üniversite adayı da vardır ki bölüm ya da üniversite ismi onlar için önem arz etmez. Amaç bir üniversite diplomasına sahip olmak ve öğrenci hayatı yaşamaktır. Bu durumda tercihlerinizde ayrıca dikkat etmeniz gereken bir husus yoktur. Puanınızla eş değer ve puanınızın biraz altında bölüm ve üniversiteleri tercih listenize ekleyerek açıkta kalma ihtimalini yok edebilirsiniz. Bu tür tercih yapacak üniversite adaylarından yerleştikleri bölümü severek tamamlayanlar, ilgili alanda iyi yerlerde istihdam edilenler de olabilir. Her ne kadar başladıkları noktada hedefledikleri bir alan olmasa da rotaları onları iyi noktalara ulaştırabilir. Yakın çevrenizde bu şekilde şansı yaver gitmiş ve düşündüğünden daha iyi yerlere gelmiş insanları da görebildiğimiz düşünülürse bu seçenek ile yol alacak üniversite adaylarını da yadırgamamak gerekir.

Üniversite Tercihi Nereden Yapılır?

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ilan edilen tarihlerde; tercihler Ösym’nin internet sitesi üzerinden aday işlemleri sayfasından alınıyor. Bu sayfaya T.C. kimlik numaranız ve aday şifreniz ile giriş yapmanız mümkün. Ösym’nin tercih sayfasını aktif hâle getirdiğinde yayımlayacağı Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar kılavuzunu dikkatli bir şekilde okuyup inceleyerek tercihlerinizi tamamlamanız kafanızdaki soruları netleştirmek adına oldukça faydalı olacaktır.

Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra ilgi duyduğunuz alan ve eğitim almak istediğiniz üniversiteler arasından oluşturduğunuz üniversite tercihlerinizi sisteme girip kaydederek tercih başvurunuz tamamlamış olacaksınız.  Sonra da size arkanıza yaslanıp emeklerinizin karşılığını alacağınız sonuçların duyurulacağı tarihi beklemek kalacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu