Hayata Dair

Türkü Sever Misiniz?

Halk türküleri dinlemek sizi de mutlu ediyor mu? Yeni neslin türkülere biraz mesafeli durduğu bir gerçek. Ancak pek çoğumuzun da hak vereceği gibi belli bir yaşa daha doğrusu belli bir olgunluğa ulaşıldığında sözleri ile insanın içine işleyen türkülerde kendinden bir şeyler bulmayan ve türküleri sevmeyen insan sayısı son derece az.

İnsanoğlu yüzyıllardır derdini, üzüntüsünü, sevincini, mutluluğunu, kızgınlığını çeşitli şekillerde karşısındakine ifade etmiştir. İnsanın içinden geçenleri karşısındakine anlatmasının yollarından biri de şüphesiz ki türkülerdir. Bu kendini ifade edişlerde kimi zaman insanın iç dünyası perde arkasından gözlemlenebilirken kimi zaman bireyin yaşamındaki duyguları tüm şeffaflığı ile birebir görmek mümkün olabilmektedir.

Türkü Sözleri

Türk düşünce ve yaşayış biçiminin, tarihin her döneminde sanatsal ürünler ile yaşatıldığı şüphesizdir. Özellikle Türk halk edebiyatı şairleri, toplum hayatını sanata yansıtan ürünleri ile insana ait her türlü konuda topluma ayna tutmuşlardır. Halk edebiyatı ürünleri arasında; toplumun yaşantısını, gelenek göreneklerini, toplum olarak yakın ya da uzak durulan konuları derinlemesine aktaran en önemli sanatsal ürünlerden biri olan türküler milli bir değer taşır. Milli niteliği ile türkülerimiz sayesinde yurdumuzun farklı bölgelerinde yaşayan insanlarımız birbirlerinin kültürlerinden haberdar olur, aynı duygular etrafında bir araya gelerek birbirlerini anlama imkânına sahip olurlar.

Türkü Hikâyeleri

Türkler, bir şehit haberinde asker türküleri ile sevdaya düştüklerinde sevda türküleri ile onulmaz bir hastalığa yakalandıklarında hastalara yakılan türküler ile aynı duygu etrafında birleşerek gönül birliği etmişlerdir. Aynı türküleri dinleyerek sevdalık çeken gençler, aynı türkülerle gelin olurken gözyaşı döken gelinler, düğünlerde aynı türkülerle horon tepen, halay çeken, çiftetelli, zeybek oynayan insanlar hep aynı paydanın altında buluşurlar. Yaşadıkları yerler farklı da olsa kültürleri, yaşayış şekilleri ne olursa olsun bu insanları ortak paydada toplayan kültürel miras türkülerimizdir.

Türküler toplum hayatının her noktasına öylesine nüfuz etmiştir ki türkülerde yemek tarifleri, kına gecesi adetleri, yöresel kıyafet isimleri, meyve, sebze, oyun isimleri gibi topluma ait her şeyden izler bulmak mümkündür. Türkülerde geniş bir yelpazede akla gelebilecek her konuya değinilmiştir. Öyle ki her türkünün bir geçmişi, bir hikâyesi vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu