Hayata Dair

Türk Kahvesini Bilenler Bilir

Türk kahvesi deyince akan sular duran insanlar vardır. Kahvenin kokusunu aldıklarında heyecanlanan, köpüğünü görünce içmek için sabırsızlanan kahve müdavimleri hani. Eskiden de bu kadar çok muydu Türk kahvesinin hayranları bilinmez ama bildiğimiz bir şey var ki o da kahvenin kültürümüzün en değerli mirası olduğu gerçeği.

Sosyal medyada hemen hemen her gün çeşit çeşit fincanlar ve estetik sunumlar ile fotoğraflanmış birçok kahve görüntüsü ile karşılaşmamız mümkün. Bazıları için kahve gerçekten vazgeçilmez bir değerken bazıları sosyal medya sayfasını canlı tutmak için kullanıyor kahve fotoğraflarını. Peki ya siz? Siz hangi taraftasınız? Kahvenin tadına doyamayanlardan mı, yoksa onu dekor amaçlı kullananlardan mı?

Türk Kahvesi Faydaları

Uzmanların uzun uzun her platformda dile getirdiği kahve, lezzeti kadar faydaları ile de insanların gönlünde taht kuruyor. Günde 2 fincan tüketimi önerilen kahvenin kanser başta olmak üzere depresyon, parkinson, diyabet ve kolestrol rahatsızlıklarına karşı önleyici etkiye sahip olduğu biliniyor.

Türk kahvesi kafein içerdiğinden zihinsel olarak kişiyi dinç tutuyor. Yüksek enerji kaynağı olan bu içecek zihinsel aktivitelerin daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor ve verdiği enerji ile kişiyi uyanık tutuyor. Gece ders çalışmak zorunda olanların kahveye olan bağımlılığı da uykuya yenilmemek ve uyanık kalmak için artıyor.

Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Pek çok kişi kahvenin zayıflamaya etkisi olup olmadığı konusunda araştırma yapıyor. Kilo sorunu olanların her gün tüketmeye özen gösterdiği kahve, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile yağ ve şeker yakımını arttırıyor. Bu şekilde zayıflayan pek çok insan olduğu biliniyor. Yeri gelmişken bir uyarıda bulunalım. İçeriğindeki yüksek kafein oranı ve kalp atışını hızlandırıcı etkisi nedeniyle kahve tüketiminin abartılmaması gerekiyor.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji her şeyi olduğu gibi kahve kültürümüzü de etkiliyor. Eskiden bakır cezvelerde ağır ateşte pişeni makbul görülürken günümüzde kahve genellikle Türk kahvesi makinesinde yapılıyor. Eski lezzeti var mı bunu eski müdavimlere sormak gerekse de makinede ya da cezvede kahve eşsiz aroması ile her şekilde insanı kendine hayran bırakıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu