Hayata Dair

Su İçmek Hayat Kurtarır

Sıcak havalarda canlıların en çok ihtiyaç duyduğu şey şüphesiz ki su içmek. Yaz günlerinde tüketim miktarındaki artış daha fazla olsa da yaz kış demeden su tüketiminin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü düzenli su içmeyi alışkanlık hâline getirenler pek çok avantaj elde ediyor ve her anlamda daha sağlıklı bireyler olarak karşımıza çıkıyor. Dahası su içmenin insan sağlığına olan faydaları üzerine yapılan sayısız bilimsel çalışma da gösteriyor ki su içmek kaliteli yaşamın en önemli anahtarı.

Su içmek İçin Ne Yapmalıyım?

Pek çok insan var ki bırakın su içmeyi alışkanlık hâline getirmeyi su içmeyi aklına bile getirmiyor. Yoğun çalışma temposu başta olmak üzere pek çok sebep insanların gün içerisinde su içmeyi unutmasına neden olabiliyor. Yaz aylarında, sıvı kaybının vermiş olduğu sıkıntılar su içmeye sevk ederek kendini hatırlatıyor belki ama kış aylarında günü bir bardak su içmeden kapatan çok sayıda insan olduğu biliniyor.

Peki, şu içmeyi alışkanlık hâline getirmek için yapılabilecek bir şeyler yok mu? Tabii ki var. Su içmek için ne yapmalıyım sorusunun cevabını arayanlar için vereceğimiz tavsiyeler ile su tüketimini arttırmak ve daha sağlıklı olabilmek mümkün.

  • Güne su içerek başlamak için uyandığınızda kolayca ulaşabileceğiniz bir yere bir bardak su yerleştirerek işe başlayabilirsiniz.
  • Gün boyu masa başında vakit harcadığınız bir işe sahipseniz masanızda her zaman su bulundurmanız su içmeyi unutmanızın önüne geçebilecek diğer bir önlemdir. Çünkü insanların pek çoğu unuttuğu için şu içmezken azımsanmayacak bir kısmı da üşendikleri için şu tüketmezler. Ancak her zaman yani başınızda bir su şişesi olması sizi bu eylemi yapmaya teşvik eder. Dolayısıyla da daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • İnsanların yanlış bildiği bir konu üzerinde de durmak isteriz. Sıvı olan her içecek vücudumuza su olarak geri dönmez. Aksine çay, kahve, alkol ve kola gibi içecekler vücudun su dengesini kaybetmesine neden olur. Bu içecekleri fazlaca tükettiğinde suya ihtiyaç duymayacağını düşünen insanlar, su içmeyi ihmal ederek sağlıklarını tehlikeye atarlar. Bu nedenle bu tür içeceklerin içimini sınırlandırmak ve bu içeceklerin tüketimi kadar su içmeyi arttırmak sıvı kaybının önlenmesi noktasında son derece önemlidir.

Su İçmek Cildi Güzelleştirir Mi?

Yaşamın devamı için olmazsa olmaz olan su ve su içmenin faydaları oldukça fazla. Aslında su içmekte zorlanan inşanlar da suyun öneminin farkında ve bu eksikliklerinin önüne geçmek adına girişimlerde bulunmaya çalışmıyorlar değil. Su içmek ödem arttırır mı ya da su içmek zayıflatır mı sorularının cevaplarını arayan insanların büyük bir çoğunluğunun su tüketiminde zorluk yasayan insanlar olduğunu söylemek mümkün.

Su içmek cildi güzelleştirmekten tutun da ağrıları dindirmeye, uyku problemlerinin çözümünden bağırsak sağlığının korunmasına kadar pek çok olumlu etkiye sahip. Bu nedenle bol su içmeye dikkat etmeli ve sıvı kaybının önüne geçerek daha sağlıklı bir yaşam sürmeye gayret göstermeliyiz. Aslında pek çok hastalığın temelinde yeterli su içmemenin yer aldığı uzmanlarca da doğrulanıyor ve yıllardır bireylere bu anlamda doğru mesajlar verilmeye çalışılıyor. Bu noktada bize düşen suyu hayatımızın merkezine almamız. Suyu hayatımızdan eksik etmeyerek pek çok sağlık probleminden kurtulacağımız aşikâr.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu