Hayata Dair

Şeker İsteğinin Esiri Olmayın

Siz de şekerli yiyeceklere olan tutkunuzu frenleyemiyor musunuz? Sağlıksız olduğunu bilmenize rağmen kendinizi tatlı, çikolata ve şekerlemelerden uzakta tutamıyorsanız bu yazımız tam size göre.
Kendinizi aşırı şekerli gıda tüketimi noktasında çaresiz hissetmenize gerek yok. Vücudunuzun şekerin hâkimiyetine girmesinin nedenlerini ve şeker isteğinin kaynağını bulmanızın sorunu ortadan kaldırmada etkili olacağını bilmelisiniz.

Şeker İsteği Neden Olur?

Aşırı şeker isteğinin altında yatan pek çok neden vardır. Yemekten sonra şeker isteği, tatlı tüketme arzusu birçok insanın karşılaştığı bir durum ki zaman zaman pek çoğumuz kendimizi tatlının dibine vurmuş şekilde buluruz. Peki, uykudan uyanınca şeker isteğine dur diyemeyen insanların da olduğunu biliyor muydunuz? Hem de arada sırada değil, çok sık bir şekilde. Maalesef, insan sağlığı için son derece zararlı bir durum olan her an şekerli gıda isteği aslında önlenebilir bir sağlık problemi. Aşırı şeker tüketme arzusunu, vücudun eksikliğini yaşadığı vitamin ve mineraller ile ihtiyaç duyduğu şeylerin dışa vurum şekli olarak nitelendirmemiz mümkün.

Şeker İsteği Nasıl Giderilir?

Vücudumuzun şekere ihtiyaç duymasının pek çok sebebi var. En bilineni ise magnezyum eksikliği. Eğer kanınız  magnezyum değeri yeterli seviyede değilse bu size şekere düşkünlük olarak geri dönüyor. Bu nedenle belli aralıklar ile magnezyum değerlerinizi ölçtürmeniz ve eksiklik varsa takviye kullanmanız faydalı olacaktır. Tabii ki hekim kontrolünde.

İnsanı şekerli gıda tüketimine yönelten bir diğer durum da uyku sorunudur. Uyku problemi nedeniyle geceleri uykusuz geçiriyor ya da uyumanıza rağmen dinlenemeden uyanıyorsanız maalesef bu sorununuz iştahınızı da olumsuz etkiliyor. Çünkü dinlenemeyen vücut ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabilmek için şekerli gıda tüketmek istiyor ve üzülerek söylemek isteriz ki bu kısır döngü bu şekilde devam edip gidiyor. Bu nedenle şekere olan düşkünlüğünüzü frenleyebilmeniz için uykunuzu da bir düzene koymanız şart.

Magnezyum ile benzer şekilde demir eksikliği olan kişilerde de şekerli gıda tüketiminin son derece fazla olduğu biliniyor. Bunun nedeni de demirden yoksun vücudun halsiz kalması ve ihtiyacı olan enerjiyi şekerli gıdalardan temin etmek istemesi.

Sürekli Şeker İsteği

Kahvaltıyı ihmal edenlere kötü bir haberimiz var. Siz de kahvaltıya gereken önemi vermiyor ve bu öğünü geçiştiriyorsanız, sürekli şeker isteğine karşı koymanız neredeyse imkânsız. Kan şekerinin dengede durması demek vücudun sağlıklı olması dolayısıyla zararlı maddelere gereğinden fazla ihtiyaç duymaması demek. Bu nedenle kahvaltıyı es geçerseniz gece boyu aç kalan  vücudunuzu şekere muhtaç etmiş olursunuz. Çünkü açlık hissi duyan vücutta kan şekeri dengesini koruyamaz ve sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Unutmadan önemli bir uyarıda daha bulunmak isteriz. Beslenmenizde ne kadar çok şekerli gıdalara yer verirseniz şeker düşkünlüğünüzün o kadar artacağını bilmelisiniz. Bu nedenle yukarıda ifade etmeye çalıştığımız durumlardan biri ya da birkaçı sizde mevcut ise vakit kaybetmeden çözüme ulaştırmaya çalışmalısınız. Yoksa sağlıksız bu yaşam şeklinin kronik hâle gelmesine neden olursunuz ve bu durum da size her anlamda zarar olarak geri döner.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu