Hayata Dair

Saç Dökülmesi Kâbusunuz Olmasın

Saç dökülmesi, pek çok insanın karşılaştığı bir problem ve bu problemin vermiş olduğu sıkıntı son derece büyük. Genetik yatkınlık nedeniyle erken yaşlarda saç kaybına uğrayanların yanında bir de stres, üzüntü ya da dış etkenler nedeniyle saçları dökülenler var. Sadece erkekleri ilgilendiren bir sorun da değil bu. Çeşitli sebeplerden ötürü bu sorunu yaşayan kadın sayısı da bir hayli fazla.

Saç dökülmesinin nedenleri ve bu sorunu ortadan kaldırma yöntemlerinden söz edeceğimiz bu yazımız ile saçlarınızın nelere ihtiyacı olduğunu öğrenecek ve saç sağlığınıza daha fazla önem vermeye başlayacaksınız.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerdeki saç kayıplarının büyük çoğunluğu genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkıyor. Çünkü erkeklerin saç dokusu genetik yatkınlık nedeniyle saç dökülmelerine oldukça müsait. Kadınlar arasında kalıtım nedeniyle saçları dökülenler varsa da erkeklere göre bu oran oldukça düşük. Ancak kadınlardaki saç dökülmelerinin de pek çok farklı sebebi bulunuyor. Aslına bakarsanız belli bir noktaya kadar saç dökülmesi normal karşılanıyor çünkü zayıflığını yitiren saç telleri dökülerek daha sağlıklı yeni saçların gelmesine ortam hazırlıyor. Tabii ipin ucu kaçar ise bu gidişe bir dur demek gerekiyor.

Her zaman dile getirdiğimiz gibi belli aralıklar ile kan değerlerimizi ölçtürmemiz son derece önemli. Çünkü birçok sorunun kaynağı vitamin ve mineral eksikliğine dayanıyor. Aşırı şeker isteğinin nedenlerinden bir tanesinin  magnezyum eksikliği olduğu gibi saç dökülmesinin nedenlerinden bir tanesi de B12, demir, çinko ve magnezyum eksikliği olabiliyor.

Kadınlarda saçların dökülmesi; hamilelik ve emzirme sürecinde bebeğin annenin vitaminlerini alması nedeniyle, tiroit hormonunun dengesizliği yüzünden, menopoz döneminde kadın vücudunda yaşanan değişiklikler dolayısıyla meydana gelebilir. Ayrıca kadınların saç bakımı noktasında fön ve boya gibi yaptırdıkları işlemlerinde saçları yıpratarak dökebildiği yönünde bilimsel veriler bulunuyor.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun cevabını arayan pek çok insan var. Saçlarımızın sağlığını tekrar kazanabilmesi için izleyebileceğimiz adımları şu şekilde sıralamamız mümkün;

  • Sağlıklı beslenerek bu problemin önüne geçebileceğimizi belirterek söze başlayalım. Vitamin ve mineral bakımından zengin sebze ve meyve tüketimine beslenmenizde önem vererek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
  • Bu soruna iyi gelen yağlar ve bitkisel karışımlar kullanarak saçlarınızı daha canlı bir hâle getirebilirsiniz.
  • Saçlarınızı fön gibi yüksek ısıya maruz bırakacak saç bakım işlemlerinden uzak tutarak ve saç dökülmesine karşı şampuanları kaliteli ürünlerden seçerek saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Hayatınızdaki stres unsurlarını azaltarak da saçlarınızın sağlıklı hâle gelmesine olumlu etkiler yapabilirsiniz.
  • Hormonal sıkıntılara ya da bu soruna neden olan hastalıklara sahipseniz, doktor kontrollerinizi düzenli bir şekilde yaptırarak saçlarınızın dökülmesine neden olan faktörün ortaya çıkmasını sağlayarak önlemini alabilirsiniz.
  • Saç dökülmesi için vitamin kullanabilirsiniz ancak çinko, B12, magnezyum ve demir ihtiva eden takviyeleri mutlaka hekim kontrolünde kullanmalısınız.

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunun cevapları ile siz de var olan saç dökülmenizin kaynağını belirleyebilir ve bu şekilde bu probleme karşı daha temkinli olabilirsiniz. Unutmayın, her konuda olduğu gibi saç dökülmeleri için de erken teşhis son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu