Sağlık

Pekmezin Değeri

Farklı türden pek çok meyvenin ezilerek kaynatılması suretiyle hazırlanan pekmez, şüphesiz ki en fazla üzüm ile özdeşleşmiştir. Dut, incir, harnup diğer adı ile keçiboynuzu ve kuşburnu gibi bitkilerden de elde edilebilen yoğun ve şekerli bir tada sahip olan bu gıda maddesinin en fazla tercih edilen ya da en yaygın tüketimi sağlanan türünün üzüm pekmezi olduğu söylenebilir.

Asma bitkisinin meyvesi üzümün şifasından kış boyu faydalanmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bu gıda maddesinin insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kansızlık sorunu yaşayanlar tarafından evlerden eksik edilmeyen pekmez, aslında genç yaşlı demeden herkesin tüketmesi gereken önemli bir şifa kaynağı. Peki, pekmez nasıl tüketilmelidir? Bu sorunun cevabını merak eden pek çok kişi var. Çünkü toplum olarak besinlerin faydalarından tüketim yanlışlığı nedeni ile yeterince yararlanamamak gibi bir özelliğimiz bulunuyor.

Pek çoğumuzun üzüm ile yoğurdu bir arada tüketmişliği vardır. Özellikle Anadolu’da yaygın olarak bu şekilde tüketilen pekmez maalesef pek bir fayda sağlamıyor. Çünkü uzmanlar kalsiyum içeren yoğurt ile demir bakımından zengin olan bu gıda maddesinin bir arada tüketilmesini önermiyor. Bunun nedeni ise süt ve süt ürünlerinin demirin emilimini azaltması.  Bu kullanım yerine sabah bilhassa aç karna bir tatlı kaşığı pekmez tüketmek çok daha fazla fayda sağlıyor. Hele bir de bir tatlı kaşığı pekmezin üzerine birkaç damla limon suyu damlatıp tüketirsek ya da yanında portakal suyu gibi C vitamini ihtiva eden bir içecek ya da yiyecek ile harmanlarsak alacağımız fayda kat kat artıyor.

Pekmez Nasıl Yapılır?

Dalından taze topladığınız üzümleri saplarından ayırıp güzel bir şekilde yıkayarak pekmezin yapımına başlayabilirsiniz. Ardından tercihen bezden yapılmış bir torbaya koyduğunuz üzümleri ezmelisiniz ve posasından ayırmalısınız. Posasından ayırdığınız üzüm suyunu, bir taşım kaynattıktan sonra geniş bir kaba koyduğunuz pekmez toprağının üstüne ekleyerek bir gün dinlendirmelisiniz. Bir günlük dinlendirmenin ardından kaynatmaya başladığınız karışımın üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımı ile alarak daha leziz bir tada ulaşabilirsiniz. Yoğunlaşıp kıvam almaya başladığında ateşten aldığınız pekmezinizi soğumaya bırakarak bir süre daha dinlendiriniz.  Ardından arzu ettiğiniz ölçülerde kavanozlarda muhafaza edebilirsiniz.

Faydaları

  • Tam bir vitamin ve mineral deposu olan pekmez özellikle kansızlık yani anemi sorunu yaşayanlar için tam bir şifa kaynağıdır.

  • İştah arttırıcı özelliği ile zayıf bünyeleri destekleyici etkiye sahiptir.
  • Cildi tazeler, kolajen üretimini tetikler.
  • Damar sertliği sorunundan muzdarip kişilerce sıkça tercih edilmelidir.
  • Sindirim sistemi sorunlarına karşı olumlu etkileri vardır.
  • Enerji verici özelliği ile dinç tutar.

Pekmez Kilo Aldırır Mı?

Kalorili bir besin olan bu gıda maddesi özellikle kilo sorunu yaşayanlar tarafından ölçülü tüketilmelidir. Ayrıca şeker hastalarının da bu gıda maddesinin tüketimi konusunda dikkatli olmasında ve hekimlerine danışarak tüketim sağlamalarında fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu