Eğitim

Lise Tercihinde Önemli Noktalar

Üniversite tercihinden önce öğrencileri ve ailelerini büyük bir telaşa sürükleyen bir eşik daha var ki o da lise tercihi. Bu nedenle şu sıralar pek çok öğrenci ve onların aileleri bulundukları çevredeki liseleri araştırmak ile meşgul. Aileler bu konuda büyük titizlik gösteriyor çünkü gelecekteki yaşantıları için kritik öneme sahip lise öğrenimini çocuklarının akademik anlamda iyi bir lisede tamamlamalarını arzu ediyorlar. Tabii ki çocuklarının lise giriş sınavından aldıkları puanlar çerçevesinde.

Lise Tercihi Yapma

Üniversiteye hazırlayacak olan lise hayatı öğrenciler için dönüm noktası niteliğinde değer taşıyor diyebiliriz. Doğru bir lise tercihi ile kariyer planlamasını lise yıllarında yapabilmek mümkün.

Lise tercihi neden önemli? Çünkü lise yılları öğrencilerin ilgi alanlarının olgunlaştığı ve gelecekte nasıl bir hayat yaşamak istediklerini idrak etmeye başladıkları bir dönem. Dolayısıyla bilinçli aileler çocuklarını ilgi alanlarını da dikkate alarak lise tercihi  yapmaları noktasında destekliyor.

Lise Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Lise hayatı öğrencilerin geçireceği 4 yılın ötesinde başka anlamlar da taşır. Ortaokul sıralarının ardından çocuklar, bireyselliklerine kavuşan gençlere dönüşür. Bu kritik 4 yılın eğitim öğretim faaliyetlerinin dışında sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler ile geçirilmesi bireysel gelişim için son derece önemlidir. Bu nedenle lise tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; seçeceğiniz okulun sözünü ettiğimiz anlamda donanımlı olup olmadığıdır. Okullar dört duvarın dışında aslında hayatın ta kendisidir ve bu anlamda sizi hayattaki her türlü durum karşısında hazırlıklı bireyler hâline getirecek olan kurumlar her zaman ön planda tutulmalıdır.

Okul seçiminde, öğrencinin ilgili olduğu alanlara yönlendirme yapılması çok değerlidir. Şöyle ki müzik becerisi olanların güzel sanatlar liselerine, spor ile ilgilenenler ve spor lisansına sahip ögrencileri spor liselerine, sayısal alanda başarı gösterenleri fen liselerine ve sözel becerileri ile öne çıkan öğrencileri sosyal bilimler liselerine yönlendirmek bu kritik karar aşamasında son derece önemlidir.

Lise tercihlerinde bir diğer önemli konu da okulların fiziki özellikleri ve konumudur. Bu konu neden önemli ki akademik başarısı yeterli ise o okul iyi bir okuldur diye düşünenler için şu şekilde açıklayalım. Örneğin tiyatroya çok meraklısınız, tiyatro metinleri, şiirler yazıyor ve bunları öğretmenleriniz rehberliğinde sahnede sunmak istiyorsunuz ancak okulunuzda sahnesi olan çok amaçlı bir salon yok. Ya da basketbolu severek oynuyorsunuz ama devam ettiğiniz okulda spor salonu bulunmuyor. Maalesef o zaman ne oluyor? Yeteneklerinizin üstü tozlanıyor ancak birisi o tozları silerse keşfedilebiliyorsunuz. Bu nedenle tercih listesi oluştururken fiziki şartları yeterli okullar önceliğiniz olmalıdır.

Düşündüğünüz okulların evinize olan uzaklığı da son derece önemlidir. Çünkü günümüzün büyük bir kısmını trafikte geçirmeniz sizi hem bedensel hem de zihinsel olarak oldukça yorar. Dolayısıyla okulların ulaşım koşulları da dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesidir.

Lise Tercihi Nasıl Yapılır?

Tercih aşamasında merkezi sınavdan alınan puanlar ile öğrenci kabul eden okulları mutlaka yüzdelik diliminizi göz önünde bulundurarak tercih etmelisiniz. Pek çok öğrenci lise tercihi ne zaman  yapılır ve lise tercihi nereden yapılır sorularının cevaplarını bulmaya çalışıyor.

Bu sorulara cevap arayan öğrenciler ve aileleri için tercihlerin e-okul sayfasından yapılabileceği gibi türü fark etmeksizin tüm ortaokul müdürlüklerinden de yapılabileceğini belirtelim.

Son olarak söylemek isteriz ki öğrenim hayatının en aktif yıllarını geçireceğiniz lise yıllarını dolu dolu yaşamanızı sağlayacak okullara yerleşebilmeniz ümidiyle, hayattaki hedeflerinizi her zaman üst sınırlara yakın seviyelerde tutmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu