Sağlık

Karaciğer Yağlanmasına Dur Diyebilirsiniz

Günümüzün en fazla karşılaşılan rahatsızlıklarından biri olan karaciğer yağlanması pek çok kişide görülüyor. Peki, hepatik steatoz adı ile de bilinen bu rahatsızlık neden ortaya çıkıyor? Karaciğerde bulunması gereken yağ oranının üstünde yağ birikimi olursa karaciğerin zorlanması nedeni ile ortaya çıkan bu rahatsızlık depolanan fazla yağın karaciğere zarar vermesi ile ilk sinyallerini vermeye başlıyor.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Çoğunlukla kilolu bireylerde görülmekle birlikte alkol tüketimi fazla olan insanlarda da sıkça rastlanabilen bu rahatsızlık, belirti göstermeden ilerleyebildiği gibi halsiz hissetme, yorgunluk, terleme, nefes darlığı, ciltte kızarma, kaşıntı ve karnın üst kısmında dolgunluk hissi gibi belirtilerle de ortaya çıkabiliyor.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer?

Bu rahatsızlık nedeni ile sorun yaşayanların uyguladıkları diyet programları olduğunu ifade ederek söze başlayalım. Bu hastalığa kilolu bireylerde daha sık rastlanıldığından kilo vermek, daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, egzersiz yapmak ve sağlıklı ve dengeli beslenmek hastalığın neden olduğu yakınmaları belli oranda azaltacaktır. Benzer şekilde kolestrolü ve kan şekerini dengede tutmak da hastalığın kötü seyrine karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Karaciğer yağlanması ne tür hastalıkları beraberinde getirebilir? Pek çok insanın merak ettiği ve endişe içerisinde araştırmaya koyulduğu bu sorunun cevabı için birden fazla hastalık isminden söz etmemiz mümkündür. Tedavi edilmez ve kendi hâline bırakılırsa bu rahatsızlık nedeni ile siroz, karaciğer kanseri, hepatit gibi karaciğeri etkileyen hastalıklar başta olmak üzere kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç gibi olumsuz sonuçlar ile karşılaşılma riski de artacaktır.

Beslenme Nasıl Olmalı

Diyet yaparak bu rahatsızlığın olumsuz seyrini düzeltebileceğinizi daha önce de ifade etmiştik. Peki, karaciğerin yağlanmasına karşı uygun beslenme nasıl olmalıdır? Akdeniz tipi diyet uygulaması çerçevesinde beslenmeye önem vererek ilk adımı atabilirsiniz. Örneğin; un ve rafine şekerden uzak durarak işe başlayabilirsiniz. Daha hareketli bir yaşam tarzı, alkol tüketimini sınırlandırma, omega 3 bakımından zengin gıdaların tüketimi ile daha sağlıklı bir karaciğere kavuşmak düşündüğünüzün aksine son derece kolaydır.

Besinler yolu ile yağlanmayı alt seviyelere indirmeniz mümkündür. Özellikle enginarın karaciğere olan faydaları oldukça fazladır. Diyet listenize enginarı ekleyerek de kısa zamanda karaciğer sağlığınız için epeyce bir yol kat edebileceğinizi söyleyebiliriz. Unutmadan kafeinin de ölçülü tüketildiğinde karaciğer dostu olduğunu söylemeden geçmeyelim. Evet, düzenli ve ölçülü kahve tüketimi ile de yağlanma sorununuza çözüm bulabilir, yağlanma sonucu oluşan semptomları oldukça azaltabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu