Hayata Dair

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Yaz mevsimi gelince yüzümüzdeki çiller, kahverengi lekeler ve kabarcıklar birden gün yüzüne çıkıverir. Güneş lekesi pek çoğumuzun ortak sorunu ve onlardan kurtulmak için denenen çok sayıda yöntem var. Özellikle kadınları rahatsız eden bu lekeler, güneş ışınlarına maruz kaldıkça yüzümüze iyice yerleşerek kalıcı hâle geliyor. Peki, bu sorunu ortadan kaldıracak ya da lekeleri azaltacak bir çare yok mu?

Güneş lekesine çözüm olabilecek konulara değineceğimiz bu yazımız ile siz de var olan lekelerinizi değerlendirecek ve canınızı sıkan bu lekeleri yok etmek için girişimde bulunabileceksiniz.

Güneş Lekesi Nedir?

Güneş ışınlarına maruz kalan ciltte cilt tonunun değişimine bağlı olarak ortaya çıkan lekeler, güneş lekesi olarak adlandırılır. Güneşe maruz kalan pek çok bölgede ortaya çıkabileceği gibi en sık yanak, çene, omuz, el ve alında görülür. Güneş lekesi neden olur sorusunun cevabı güneşin zararlı UV ışınlarıdır.

Güneş kremleri, güneş lekelerini ortadan kaldırmada etkili midir diye düşündüğünüzü biliyoruz. Bu kremler var olan güneş lekelerinin üzerine yenilerinin eklenmesini ve bu lekelerin renklerinde koyulaşma olmasını engeller ancak var olan ve yer etmiş lekeleri çıkarma gibi bir etkiye sahip değillerdir. Ancak piyasada güneş lekesi kremi adı altında satışa sunulan kremler var ve bu kremler güneş lekelerini ortadan kaldırma noktasında denenebilecek ürünlerden olabilir. Özellikle çörek otu yağı içeren kremlerin son yıllarda leke tedavisinde yaygın bir biçimde kullanıldığı biliniyor.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Güneş lekesi kendiliğinden geçer mi acaba diye düşünerek lekelerini umursamayan dolayısıyla her geçen gün güneş lekeleri çoğalan insanlar olduğunu biliyoruz. Bu noktada bu sorununuzu ortadan kaldırmanıza vesile olacak birkaç tavsiyede bulunmak isteriz.

  • Cildiniz leke tutmaya meyilli ise yaz kış fark etmeksizin güneş kremi kullanmanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Aslında leke tutmaya müsait bir cilde sahip değilse bile güneşin zararlı UV ışınlarına karşı herkesin güneş kremi kullanarak dışarı çıkması gerektiğini eklemeliyiz.
  • Son yıllarda ameliyatsız estetik alanında pek çok uygulama var ve güneş lekesi tedavisi de bu uygulamalardan bir tanesi. Alanında uzman bir hekim ve doğru bir klinik seçimi yaparak bu uygulamalar ile güneş lekelerinize elveda demeniz mümkün.
  • Çevrenizde birçok kişinin bu lekelere karşı evde bir takım önlemler alma girişiminde olduğunu söylemlerinden biliyor olabilirsiniz. Net bir şekilde ifade edebiliriz ki her bireyin cilt yapısı kendisine özeldir ve bir kişiye iyi gelen bir bitkisel karışım diğerine zarar verebilir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgiler ile cildinizi çeşitli maddelerin karıştırılarak uygulandığı bileşenlerden uzak tutmanızı öneririz.

Son olarak; hamilelik lekelerinizin ve genetik yatkınlıktan ötürü var olan cilt lekelerinizin daha da belirgin hâle gelmesine neden olan zararlı güneş ışınlarının önüne ancak cildinizi güneşten koruyarak geçebileceğinizi eklemeliyiz. Yüksek faktörlü güneş kremi kullanımını yaygınlaştırmanızı, güneş kremi kullanımının özellikle çocuklarınızın cilt sağlığı için son derece önemli olduğunun altını çizmeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu