Hayata Dair

Çay Tiryakisi ve İnce Belli Bardak

Türk kültürünün en sevilen içeceği ne diye bir soru sorsak alacağımız cevabın çay olacağından neredeyse eminiz. Hepimiz hayatımızın bir döneminde çay tiryakisi biri ile muhakkak karşılaşırız. Bu tiryakiler çaylarının yanına bir de sigara tellendirdi mi tadına doyum olmayan bir muhabbetin ortasına çekerler sizi. Dikkat ederseniz çaya düşkünlüğü olan abiler ya da ablalar konuşmayı da çok seven insanlardır. Çok da güzel konuşur bazıları, konuştukça daha da çok konuşsun istersiniz. Sohbetin tadını arttıran şey yanına katık edilen çay mıdır bilmesek de Türk kültürünün yeri doldurulamaz içeceği olan çayın samimiyetle kesinlikle bir ilgisi vardır.

Çay Tiryakisi Nedir?

İnce belli bardaktan başka bardakta asla çay içmeyen, misafirliğe gittiği evde ikram edilen çay ince belli bardakta değilse içine bir hüzün oturan insanların bu davranışları çay tiryakilerinin tipik özelliklerindendir. Unutmadan ekleyelim. Bu tiryakiler poşet çaymış, sallama çaymış asla kabul etmezler. Çayları tavşankanı olsun ve çaydanlıkta demlensin isterler. Ana vatanı topraklarımız olmasa da çay kültürümüz ile öylesine bütünleşmiştir ki şiirlere, şarkılara konu olmuş olması hiçbirimize şaşırtıcı gelmez. Dahası çay tiryakisi ile ilgili sözlere sosyal medya platformlarında sıkça rastlar olmamız da çayın insanımız için ne kadar önemli olduğunun en güzel göstergelerinden bir tanesidir.

Çay Tiryakisi Olmak

İnsanın çayı sevmeye başlamasının kritik bir dönemi vardır. Çocukluk çağında meraktan içerken çayı, ilk gençlik yıllarımızda çoğumuz yüzüne bile bakmayız. Bunun nedeni ise daha cazip içeceklerin olmasıdır. Gençlere hitap eden yeni nesil kahve çeşitleri gibi . Ne zaman ki geceler boyu uyumamak için direnmeye başlarız. İşte o zaman çaya ihtiyaç duyarız. Çünkü çay sadece sohbet edilirken içilmez; ders çalışırken, bir proje üzerinde uğraşırken, bir iş yetiştirmeye çalışırken kısacası bir meşguliyetimiz varken de en yakın arkadaşımız olur, uyanık tutar bizi.  Bunu da sıraladığımız işleri yapmaya başladığımız yaşa ve olgunluğa eriştiğimizde anlarız.  Kısacası çay dosttur, yarendir. Üşüdüğümüzde ısıtır, yorulduğumuzda yorgunluğumuzu alır, stresliysek de rahatlatır bizi. Hele bir de kafa dengi insanlarla içilirse tadına doyum olmaz, bir bardak çaydan alınan lezzet milyonluk içecekleri dize getirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu