Sağlık

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Son yıllarda bitkilerin insan sağlığına olan faydaları konusu pek çok araştırmaya konu oldu. Araştırmalardan elde edilen olumlu sonuçlar da pek çok bitkinin daha popüler olmasını sağladı.

Eskiden adını bile bilmediğimiz ancak günümüzde hem ilaç sanayisinde hem de alternatif tıpta yaygın bir şekilde kullanılan sayısız bitki var. İnsan sağlığına sunduğu etkiler deyim yerinde ise saymakla bitmeyen bitkilerden bir tanesi de çay ağacı. Bu bitkiden üretilen çay ağacı yağı ise en gözde bitkisel ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar?

Uzunluğu 6-7 metreye ulaşan ve Hint defnesi adı ile de bilinen bu bitkinin pek çok faydası vardır. Çay ağacı bitkisinin diğer bitkiler gibi çay şeklinde demlenip içilmesi söz konusu olmayıp bu şekilde kullanımının son derece tehlikeli olduğu biliniyor. Ağız yolu ile kullanıma uygun olmayan bu bitkinin yapraklarından elde edilen yağı ise son derece değerli. Yağından elde edilen krem, sabun gibi maddeler özellikle cilt problemi olan kişiler tarafından fazlaca talep görüyor.

Mikrop, bakteri ve virüsleri savıcı özelliği ile hastalıklara karşı kalkan görevi taşıyan bu bitki, dezenfektan, sinek ve böcek kovucu spreylerin üretiminde sıkça kullanıyor. Antiseptik olarak da kullanılabildiğinden küçük çaplı vücut yaralanmalarındaki kesik ve sıyrıklar için de birebir.

Cilt sorunlarına olan faydaları pek çok kozmetik firmasını bu bitki içerikli ürünler üretme noktasında destekliyor. Kozmetik firmaları krem, sabun, deodorant, diş macunu, gargara ve daha pek çok bu bitkiyi içeren ürün ile sektörde önemli kazançlar elde ediyor.

Çay Ağacı Kremi Faydaları

Bu bitki bakteri oluşumuna karşı faydaları sayesinde sivilceler için oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Benzer şekilde ciltte mantar ve virüslere bağlı olarak ortaya çıkan cilt problemlerine karşı da en az zerdeçal bitkisi kadar etkilidir.

Çay ağacı yağı sivilcelere karşı en sık kullanılan kozmetik ürünlerinden bir tanesidir ve çay ağacı yağından üretilen sivilce karşıtı kremler özellikle kadınlar tarafından oldukça talep görmektedir. Cildi nemlendirmesi ve cilt yapısını besleyici vitaminler içermesi bu bitkiyi deri yüzeyinde oluşan deformasyonlar ve lekelerin giderilmesi noktasında kozmetik sanayisinin en çok aranılan ham maddelerinden birisi hâline getirmiştir. Ayrıca çay ağacı sabunu faydaları ile cilt sorunları ile boğuşanlar tarafından bir kurtarıcı niteliğinde değerlendirilmekte ve pek çok kullanıcı bu sabunları kullandıktan sonra şikâyetlerinin azaldığını dile getirmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu