Sağlık

Arı Poleni Hakkında Bilinmeyenler

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız arı poleninin faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Artan bulaşıcı hastalıklar bağışıklığını artırmak isteyenleri farklı arayışlara sürükledi ve pek çok insan poleni evinden eksik etmez oldu. Bu faydaları oldukça fazla olan takviye ile pandemiden önce tanışanlar olsa da özellikle pandemi döneminde satışlarında ve arı poleni fiyatlarında ciddi bir artış görüldü.

Arı Poleni Faydaları

Kullanımında abartıdan kaçılması gerektiğini dile getirerek söze başlayalım. Bilindiği gibi bazı insanlar alerjik bünyeye sahiptir ve bu takviye de alerjiye yatkın bünyeler için sıkıntı oluşturabilecek besinlerden bir tanesidir. Bu nedenle doktorunuza danışarak uygun miktarlarda polen kullanımının sağlığınız açısından son derece önemli olduğunu bilmelisiniz.

Peki, arı poleninin faydaları nelerdir?  Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkileri, menapoz dönemlerindeki yakınmaları düşük seviyelere çekmesi, kanser hücrelerini azaltmadaki olumlu katkıları, anti-inflamatuar özellik taşıması yani vücutta oluşan iltihap ve enfeksiyonları savıcı olması gibi özellikleri polenin araştırmalara konu olmuş önemli faydaları arasındadır.

Arı Poleni Kullanımı

Arı poleni kullanımı en çok merak edilen konulardan birisidir. Mucizevi etkilere sahip bu besini farklı şekillerde tüketmek mümkündür. Bağışıklık sistemine sağladığı olumlu katkılar, metabolizmayı destekleyici etkisi, güç ve enerji vermesi sık talep görmesinin en önemli sebeplerindendir.

Arı poleni nasıl tüketilir sorusunun yanıtını arayanlar için birkaç öneride bulunalım. Bir miktar poleni, bir kâse yoğurdun içine karıştırarak tüketebilir ve bu sayede hem yoğurttan hem de polenden gelen vitaminler ile vücudunuzu daha dinç hâle getirebilirsiniz. Polen miktarında damak tadınıza göre arzu ettiğiniz şekilde artıp azaltma da yapabileceğinizi söyleyelim. Yoğurt ile aranız iyi değil ya da yoğurt tercih ettiğiniz bir besin değilse benzer şekilde bir bardak sütün içerisine polen ekleyerek de bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Artık diyet listelerinde de adını gördüğümüz poleni pek çok yiyecek ve içecek ile birlikte tüketmek mümkündür. Taze meyvelerden isteğinize özel hazırladığınız smoothie içine de polen ekleyerek içeceğinizi hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir hâle getirebilirsiniz. Salatalarınızı arı poleni ile çeşitlendirmek de diğer bir seçenek.

Arı Poleni Zararları

Arılara karşı alerjisi olan kişilerin polen kullanımı noktasında son derece dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü alerjisi olan kişilerde kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar ile hamilelerde de kullanımına dikkat edilmesi önemlidir. Her türlü takviye gıdada olduğu gibi polenin de aşırı ve bilinçsiz kullanımının sağlığa ciddi zararlar verilebileceği unutulmamalı ve bu anlayış ile tüketimi sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu