Hayata Dair

Alışveriş Tutkusu Hastalığı: Oniomania

Alışveriş tutkusunun bir hastalık olduğunu biliyor muydunuz? Gelişen teknoloji ile birlikte artık pek çok şeyin bir tık ötemizde olması hayatımızı kolaylaştırıyor kolaylaştırmasına ama bir kesim var ki dijital dünyanın büyülü evreninden kendini çekip çıkaramıyor ve internetten alışveriş yapma tutkusuna bir türlü dur diyemiyor.

Her şeyin dijital ortama taşındığı günümüzde, ihtiyaç dışı alışveriş yapmak çoğu insanın vazgeçemediği bir durum hâlini aldı. Dışarıdan bakıldığında pek de önemsenmeyecek bir konu gibi dursa da gerekli gereksiz onlarca ürünü alıp hiç kullanmayan azımsanmayacak sayıda insan var ve bu insanlar bu tutkularının önüne geçemedikleri için aylık gelirlerinin önemli bir kısmını internet alışverişine ayırıyor. Dahası gelirinden çok gideri olan alış veriş tutkunlarının olduğu, tabiri caizse borç batağında olmalarına rağmen hiçbir sorun yokmuş gibi alışverişe devam eden yüzlerce insan bulunduğu da biliniyor. Bu insanlar bu eylemlerinden vazgeçemiyor çünkü internet alışverişi için tüm şartlar müsait ve oldukça cezbedici.

Alışveriş Tutkusu Hastalığı

Alışveriş yapmayı sevenler belki kızacak ama bilim dünyası sürekli bir şeyler almak isteyen, bu isteğe dur diyemeyen insanların hasta olduğunu söylüyor. Oniomania adı verilen alışveriş bağımlılığının tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğu uzmanlarca her platformda dile getiriliyor. Bu rahatsızlık kontrol altına alınmazsa ciddi sonuçlara yol açıyor ve insanları sosyal hayattan koparacak seviyelere kadar ilerleyebiliyor.

Alışveriş Tutkusunu Yenmek

Binlerce online alışveriş sitesi var ve insanların bu sitelerden kendilerini uzak tutması neredeyse imkânsız. Cezbedici reklam filmleri ile insanları kendisine çeken sözüm ona ödeme kolaylıkları ile birbirleri ile yarışan bu siteler, her yeni gün farklı bir formül ile müşteri potansiyellerini arttırmaya çalışıyor.

İnternetten alışverişi seven insanlar hele bir de bu sitelerin uygulamalarını indirmişler ise telefonlarına, kaçış şansları neredeyse hiç kalmıyor. Çünkü mütemadiyen gelen indirim, kupon, çekiliş bildirimleri internet alışverişi konusunda hiç tecrübesi olmayanların bile aklını çelmeye yetiyor. Bu nedenle alışveriş tutkusunun önüne geçmek için bir şeyler yapmak isteyenlerin ilk adımı bu uygulamaları telefonlarından kaldırmak oluyor ancak söz konusu hastalıklarını kontrol altına almak için tedaviye yanaşmazlar ise kısa süre içerisinde uygulamalar geri yükleniyor ve bu kısır döngü devam edip gidiyor.

Kadınların Alışveriş Tutkusu

Kadınlardaki alışveriş tutkusunu bilmeyen yoktur. Araştırmalar da gösteriyor ki oniomania hastalığına sahip kişilerin büyük çoğunluğu kadın. Ancak oniomania sadece kadınları esir alan bir hastalık değil. Erkekler de bu tutkunun hâkimiyeti altında bulunuyor. Alışveriş kategorilerinin değişmesi dışında kadınlar ve erkekler arasındaki alışveriş bağımlılığı yakın zamanda başa baş gidecek gibi duruyor.

Bu tutku maalesef önüne geçilemeyen bir taşkın gibi her şeyi yiyip yutuyor. Bu tutkuya dur diyemediği için yuvası yıkılan çok sayıda insan var. Kredi kartlarını kapatmak, alışveriş sitelerinin uygulamalarını telefonlardan kaldırmak ya da sizi alışverişe iten ortamlardan uzak durmak alınabilecek kişisel önlemler olsa da eğer bunlar işe yaramıyor ise mutlaka uzman desteği almak gerekiyor. Çünkü bu tutkunun hiç acıması yok, alışveriş tutkusu nedeniyle perişan olan onca örnek hayat da gösteriyor ki bu tutku ilk başta hoş geliyor, acıtmıyor belki ama bir süre sonra gerçekten hiç  acımıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu